close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
   strona g³ówna 
 

 

 



Karate a igrzyska olimpijskie.

Zbigniew Ruta
Wa³cz, 04.08.2016

Karate a igrzyska olimpijskie...

Od wielu lat jeste¶my ¶wiadkami zabiegów dzia³aczy karate z ca³ego ¶wiata o w³±czenie tej dyscypliny do programu igrzysk olimpijskich. Nie inaczej jest w Polsce. Na arenie miêdzynarodowej w wy¶cigu o olimpijskie laury bra³y udzia³ przede wszystkim dwie federacje WKF (World Karate Federation ) oraz ITKF (International Traditional Karate Federation). U ¼róde³ tych d±¿eñ le¿y zapewne pragnienie zintensyfikowania rozwoju dyscypliny, zdobycie dodatkowych ¶rodków finansowych oraz nobilitowanie karate poprzez wej¶cie do ekskluzywnego (?) grona dyscyplin olimpijskich.

W Polsce interesy obu wspomnianych federacji reprezentowa³y odpowiednio Polski Zwi±zek Karate oraz Polski Zwi±zek Karate Tradycyjnego.  Po ¶mierci lidera ITKF Sensei Hidetaka Nishiyamy /10 Dan/ i roz³amie w federacji na placu boju w Polsce pozosta³ ju¿ tylko Polski Zwi±zek Karate. Jego pozycjê dodatkowo wzmocni³a podpisana przez Prezydenta ustawa a dnia 23 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie skutków utraty statusu Polskiego Zwi±zku Sportowego.

W my¶l zapisów okre¶lonych w tej nowelizacji Polskie Zwi±zki Sportowe, które nie posiadaj± przynale¿no¶ci do w³a¶ciwej miêdzynarodowej federacji sportowej dzia³aj±cej w sporcie olimpijskim, paraolimpijskim lub innej uznanej przez Miêdzynarodowy Komitet Olimpijski mog± straciæ status Polskiego Zwi±zku Sportowego. Takie podmioty z mocy prawa stan± siê zwi±zkiem sportowym dzia³aj±cym w formie zwi±zku sportowego. Jak zak³ada nowelizacja stwierdzenie braku przynale¿no¶ci nastêpowaæ bêdzie w drodze decyzji ministra w³a¶ciwego do spraw kultury fizycznej. W karate utrat± statusu polskiego zwi±zku sportowego zagro¿one s± Polski Zwi±zek Karate Tradycyjnego i Polski Zwi±zku Karate Fudokan.

Dla Polskiego Zwi±zku Karate, który od lat boryka³ siê z ra¿±co niskimi dotacjami w porównaniu do dotacji otrzymywanych przez Polski Zwi±zek Karate Tradycyjnego pojawi³a siê szansa na radykaln± zmianê istniej±cego stanu rzeczy. Czy zostanie wykorzystana to ju¿ ca³kowicie inna sprawa, bowiem organizacja ta od wielu lat ma k³opoty z zarz±dzaniem, organizacj± szkolenia sportowego oraz w³asnym wizerunkiem w ¶rodowiskach sztuk walki.

Wczoraj z Brazylii nadesz³a  d³ugo oczekiwana przez dzia³aczy zwi±zkowych wiadomo¶æ. Podczas 129 sesji plenarnej Miêdzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, która odby³a siê w Rio de Janerio w dniach 02-04.08.2016 roku cz³onkowie komitetu podjêli decyzjê o wprowadzeniu do programu kolejnych Igrzysk Olimpijskich nastêpuj±cych dyscyplin:  baseball/softball, karate, skateboarding, surfing i wspinaczka sportowa. Tak wiêc karate podobnie jak kiedy¶ judo zaprezentowane zostanie po raz pierwszy na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

Turniej judo po raz pierwszy rozegrany zosta³ na igrzyskach w dniach 20–23 pa¼dziernika 1964 roku w hali Nippon Budōkan w Tokio. Startowali wtedy wy³±cznie mê¿czy¼ni i co nie powinno dziwiæ  we wszystkich wagach z wyj±tkiem kategorii open zwyciê¿yli zawodnicy z Japonii. W królewskiej kategorii zwyciê¿y³ nieoczekiwanie Holender Anton van Geesing. Nota bene Japoñczyk, który przegra³ walkê fina³ow± z Gessingiem, nie mog±c ¶cierpieæ pora¿ki, próbowa³ w hotelu targn±æ siê na swoje ¿ycie w czym przeszkodzili mu trenerzy...

Wszyscy na ¶wiecie oczekiwali, ¿e judo po wej¶ciu do programu igrzysk rozwinie siê i bêdzie jeszcze popularniejsz± dyscyplin±. Niestety tak siê nie sta³o. Ta wspania³a sztuka walki odarta z idei samodoskonalenia, wszechstronnego rozwoju oraz d±¿enia do doskona³o¶ci sprowadzona zosta³a do wymiaru sportu wyczynowego. Judo sta³o siê wybitnie si³owe a zawodnicy zamiast budowaæ wszechstronno¶æ zaczêli rozwijaæ dwie - trzy najskuteczniejsze techniki, którymi potem wygrywali walki. Nie wszyscy æwicz±cy judo chcieli braæ udzia³ w wy¶cigach po medale - wielu zrezygnowa³o. Z dnia na dzieñ popularno¶æ judo spada³a aby pozostaæ tym, czym jest w dniu dzisiejszym. Podobne zjawisko wystêpuje w karate WKF. Spotyka³em wiele razy zawodników posiadaj±cych br±zowe pasy i nie znaj±cych ¿adnego kata. Po co æwiczyæ kata skoro startujê tylko w kumite ?!

O aferach dopingowych nie bêdê pisa³ do¶æ powiedzieæ, ¿e w judo, tak jak w innych sportach olimpijskich problem ten wystêpuje. Zawodniczka czy zawodnik æwicz±cy sport zawodowo zrobi wszystko aby zdobyæ medal olimpijski, który przek³ada siê na spore gratyfikacje finansowe i tzw. rentê olimpijsk± jak ma to miejsce w Polsce. Znane s± tak¿e przypadki dopingu wystêpuj±cego w karate na poziomie Mistrzostw Polski. Pytaniem retorycznym jest co zrobi± zawodnicy je¶li stawk± bêdzie medal olimpijski ? Oczywi¶cie nie nale¿y zak³adaæ powszechno¶ci takich praktyk, ale wystarczy jeden przypadek aby straci³o ca³e ¶rodowisko... 

Niestety mam uzasadnion± obawê, ¿e karate mo¿e podzieliæ losy judo. To co dla ruchu olimpijskiego by³o najwiêksz± bol±czk± karate (wiele szkó³, zró¿nicowane przepisy, podzia³y organizacyjne) dla zwyk³ego Janka Kowalskiego mo¿e byæ jedn± z zalet. Ka¿dy w karate dziêki jego bogactwu znajdzie to, które najbardziej bêdzie mu odpowiada³o.

Dzia³acze karate czêsto nie widz± b±d¼ nie chc± widzieæ zagro¿eñ jakie pojawi³y siê nad dyscyplin±. Jednym z najwiêkszych  jest utrata to¿samo¶ci. Aby przypodobaæ siê MKOL dzia³acze WKF zmienili przepisy wspó³zawodnictwa. Najpierw wprowadzono zamiast tradycyjnych oznaczeñ Aka (czerwony) i Shiro (bia³y) oznaczenia Aka i Ao (niebieski). Dlaczego ? Bo w telewizji lepiej wygl±daj± te kolory, sprawdzono to ju¿ w boksie st±d nawi±zanie do koloru naro¿ników (czerwony i niebieski). Tak¿e walcz±cy w bia³ych ubiorach judocy posiadaj±cy czarne pasy byli zdaniem komentatorów nie do rozpoznania - szczególnie podczas walki w parterze. Dlatego m.in. dla potrzeb transmisji i wyra¼nego rozró¿nienia zawodników wprowadzono judo-gi bia³e i niebieskie.  Wprowadzenie kolorów jest jednym z ma³ych kroków zmieniaj±cych nasze tradycje. Czy kto¶ pamiêta dlaczego strój treningowy jest (by³) bia³y ? Mnie uczono, ¿e bia³y kolor oznacza³ czysto¶æ intencji z jakimi podejmujê siê treningu i w jakimi idê do walki. Za nic na ¶wiecie nie przyjdê na trening w czarnym, niebieskim, czerwonym czy ozdobionym lampasami i naszywkami do-gi. Oczywi¶cie wszystko jest kwesti± wyboru i indywidualnych preferencji.

Kolejn± zmian± w karate jak± przeg³osowano w zaciszu gabinetów by³o przyjêcie systemu punktowania z Tae-kwon-do. Obecnie walczy siê do 11 punktów i punktuje wed³ug skali: 3 punkty (sanbon) za trafienie nog± w g³owê, 2 punkty (nihon) za trafienie nog± w korpus i 1 punkt (ippon) za trafienie rêk±. Wcze¶niej w karate sportowym walczono w formule sanbon shobu (do trzech punktów) co ju¿ by³o krytykowane przez zwolenników tradycyjnego podej¶cia do karate shotokan w którym obowi±zywa³a historyczna zasada budo - ciosu koñcz±cego (ikken hissatsu) przekszta³cona w walce sportowej w rywalizacjê do jednego du¿ego punktu (ippon) lub dwóch ma³ych (wazari). Sportowa walka do 11 punktów z punktu widzenia obserwatora jest mo¿e ciekawsza (wiêcej siê dzieje), jednak nijak ma siê do idei japoñskich pojedynków. Co jeszcze gotowi s± po¶wiêciæ dzia³acze karate aby je mo¿na by³o ogl±daæ na igrzyskach olimpijskich ?!

Wej¶cie jednej z kilku ¶wiatowych organizacji karate do grona dyscyplin olimpijskich spowoduje spadek zainteresowania innymi organizacjami w¶ród sponsorów i mecenasów. Ba, tak¿e niektórzy urzêdnicy mog± uznaæ, ¿e skoro kto¶ nie jest w organizacji karate olimpijskiego to nie warto mu pomagaæ. Oczywi¶cie byæ mo¿e ucieszy to zwyciêzców w olimpijskim wy¶cigu jednak mo¿e to byæ pyrrusowe zwyciêstwo... Zmniejszenie pomocy samorz±dów, sponsorów i mecenasów spowoduje upadek ma³ych klubów a w konsekwencji zmniejszenie ilo¶ci æwicz±cych tê dyscyplinê sportu.

Jako osoba prowadz±ca od 35 lat dzia³alno¶æ w ma³ych miejscowo¶ciach wychowa³em jak do tej pory oko³o 60 czarnych pasów, które w wiêkszo¶ci posz³y na studia do du¿ych o¶rodków miejskich. Bardzo czêsto zawodnicy ci kontynuowali treningi karate w innych klubach, czasem w innych organizacjach (polskich zwi±zkach). Zatem mo¿na ¶mia³o postawiæ tezê, ¿e zmniejszenie siê ilo¶ci æwicz±cych na prowincji spowoduje zmniejszenie siê stanu osobowego klubów w silnych o¶rodkach akademickich a w konsekwencji mo¿e prze³o¿yæ siê poziom sportowy ca³ej dyscypliny w tym kondycjê polskiego zwi±zku.

Podobna sytuacja, chocia¿ w nieco innym wymiarze, mia³a miejsce z Taekwon-do. Po raz pierwszy dyscyplina ta zosta³a zaprezentowana na igrzyskach w Seulu w 1988 roku oraz w Barcelonie w 1992 roku. W Atlancie nie figurowa³a w programie igrzysk za¶ na sta³e do programu wesz³a od igrzysk olimpijskich w Sydney w 2000 roku.

Taekwon-do jest znakomitym przyk³adem jak wej¶cie do grona dyscyplin olimpijskich zamiast oczekiwanego rozwoju spowodowa³o co¶ z go³a odwrotnego. Pamiêtam okres w którym sekcje tej dyscypliny sportu wyrasta³y jak grzyby po deszczu we wszystkich miejscowo¶ciach. Dzisiaj jest zupe³nie inaczej. Z dwóch ¶wiatowych federacji teakwon-do ubiegaj±cych siê o status olimpijski MKOL uzna³o tylko jedn± i jak na d³oni mogli¶my obejrzeæ to wszystko o czym wspomina³em powy¿ej. Swoistym potwierdzeniem moich obaw by³  list jaki otrzyma³em na adres klubu zapytanie ze zwi±zku taekwon-do, czy nie posiadamy jakiego¶ utalentowanego zawodnika, który móg³by zostaæ objêty programem przygotowañ do igrzysk olimpijskich (!).  Co takiego siê wydarzy³o z t± dyscyplin±, ¿e trenerzy taekwon-do szukali zawodników poza klubami nale¿±cymi do zwi±zku ? Nie muszê chyba nikogo przekonywaæ, ¿e dobór i selekcja mo¿liwy jest tylko tam gdzie mamy do czynienia z du¿± ilo¶ci± kandydatów do uprawiania danej dyscypliny...

            Przy okazji zwrócê uwagê na inny aspekt wej¶cia karate do programu igrzysk olimpijskich na który licz± dzia³acze karate w Polsce, mianowicie pojawienie siê karate w telewizji. Otó¿ mimo, ¿e teakwon-do na sta³e zadomowi³o siê w programie igrzysk to tylko raz uda³o mi siê wy¶ledziæ transmisjê telewizyjn± z zawodów tej dyscypliny. Oczywi¶cie wszystko jest w serwisach internetowych, ale nie o tym marz± zwi±zkowi dzia³acze.  Je¶li zobaczymy transmisjê z zawodów karate na igrzyskach olimpijskich w Tokio to zapewne w nocy naszego czasu... Karate nie by³o i nie jest i nie bêdzie dyscyplin± no¶n± reklamowo a naszywek promuj±cych firmê sponsorsk± umieszczonych na karate-gi w jednym z polskich zwi±zków nie bêdê komentowa³ !

Rachunek ewentualnych zysków i strat jakie spowoduje dla polskiego karate wczorajsza decyzja MKOL-u jak bym na to nie patrzy³ wychodzi in minus...

Na zakoñczenie jeszcze kilka s³ów o karate uprawianym w Polskim Zwi±zku Karate nazywanym powszechnie karate WKF. Aby lepiej zrozumieæ ten fenomen musimy u¶wiadomiæ sobie czym by³o WUKO (World Union of Karate Organisations) poprzednicza WKF. Otó¿ by³a to organizacja, która za cel postawi³a sobie umo¿liwienie startu w bezpo¶redniej rywalizacji sportowej zawodników karate wywodz±cych siê  z ró¿nych styli i ró¿nych szkó³ na drodze unifikacji przepisów wspó³zawodnictwa.

Podobnie by³o z ITKF, która w zamiarze Mistrza Nishiyamy mia³a byæ organizacyjn± platform± porozumienia pomiêdzy karate Goju-ryu, Wado-ryu, Shito-Ryu i Shotokan. Co z tego wysz³o to ju¿ wiemy. Obie organizacje (WKF, ITKF) wykreowa³y poprzez przepisy swoje w³asne style i chocia¿ w obu karatecy zdecydowanie odwo³uj± sie do dziedzictwa szko³y shotokan to jednak ani jedno ani drugie nie przypomina ju¿ karate shotokan. Przedstawiciele tych organizacji na pytanie co æwicz± odpowiadaj± WKF lub karate tradycyjne. Ka¿da z tych organizacji koncentruje siê na innych aspektach karate, ka¿da z nich przekszta³ci³a techniki karate shotokan zmieniaj±c ich motorykê oraz towarzysz±cy im sposób poruszania. Wszystko podporz±dkowano jedynemu celowi - zawodom oraz stosowanym przepisom.

Trudno siê oprzeæ wra¿eniu, ¿e przyjête przepisy sportowe wrêcz wykreowa³y nowe style walki - WKF i karate tradycyjnego. W historii sztuk i sportów walki w Polsce mieli¶my ju¿ tak± sytuacjê. W pewnym okresie mieli¶my do czynienia z gwa³townym rozwojem sekcji i klubów kick-boxingu. W tamtych latach by³ to kontrolowany sposób rozgrywania kontaktowej rywalizacji pomiêdzy przedstawicielami ró¿nych szkó³ przy u¿yciu ochraniaczy i kasków, które mia³y za zadanie amortyzowaæ techniki uderzane z wiêksz± si³a ni¿ na zawodach poszczególnych sztuk i sportów walki. W kick-boxingu startowali wytrawni zawodnicy z karate, taekwon-do a nawet wu-shu. Poziom rywalizacji by³ bardzo wysoki. Wkrótce pojawi³y siê medale na ME i M¦. Niestety z czasem zaczêto organizowaæ zapisy do sekcji kick-boxingu i serwowaæ m³odym ludziom mocno okrojon± wersjê sportu walki (technik no¿nych uczy³ karateka a technik rêcznych bokser) co musia³o zaowocowaæ  pora¿k±. Bez solidnego i pe³nego treningu ¼ród³owego uprawianie kick-boxingu nie ma wiêkszego sensu.

Podobny b³±d pope³niany jest obecnie przez trenerów i dzia³aczy WKF w Polsce. Oczywi¶cie zapytani a te sprawy szkoleniowcy czy dzia³acze odpowiadaj±, ¿e æwicz± shotokan tak samo jak w Polskim Zwi±zku Karate Tradycyjnego... W Polskim Zwi±zku Karate zmiana z karate WKF na karate shotokan polega na za³o¿eniu przez tych samych zawodników innego koloru ochraniaczy. Nadal jednak s± to ci sami zawodnicy, poruszaj±cy siê w ten sam charakterystyczny dla WKF sposób, u¿ywaj±cy takich samych strategii walki i wykonuj±cy te same akcje techniczne. Jedyn± zmienn± oprócz wymienionego koloru ochraniaczy s± zastosowane przepisy sêdziowskie.

Karate shotokan uprawiane w polskich zwi±zkach ma siê tak do karate uprawianego w innych organizacjach shotokan jak jajko do wydmuszki. I jedno i drugie wygl±da tak samo jednak ró¿ni siê ca³kowicie zawarto¶ci±. Cecha ta stanowi jednak o bogactwie karate o którym ju¿ wspomina³em. W ostatecznym rachunku ka¿dy m³ody cz³owiek zajmuj±cy siê karate to jeden mniej, który mo¿e zostaæ nara¿ony ró¿nego rodzaju u¿ywki czy w pó¼niejszym ¿yciu tzw. choroby cywilizacyjne. Wa¿ne aby karate niezale¿nie do tego jakie jest i sk±d pochodzi æwiczyæ w prawid³owy sposób. Nie ma z³ego lub dobrego karate natomiast ka¿de karate mo¿na æwiczyæ w dobry lub z³y sposób. Wierzê ¿e w World Shotokan Institute - Poland æwiczymy je dobrze.

Dok±d zaprowadzi nasz± dyscyplinê w Polsce wczorajsza decyzja MKOL przekonamy siê w ci±gu najbli¿szych kilku lat. Pomimo pesymizmu ¿yczê wszystkim dzia³aczom, trenerom oraz zawodniczkom i zawodnikom aby ta decyzja pozytywnie wp³ynê³a na ich karate oraz zaanga¿owanie w jego rozwój.

Oss !

 


 
 
    projekt, wykonanie: Dekorus