strona główna 
 

 

 Szkolenie z Carlo Fugazza /8 Dan/ - Prenzlau, 01.04.2017

W sobotę 01.04.2017 roku karatecy z klubów członkowskich W.S.I.Poland wzięli udział w szkoleniu karate z Sensei Carlo Fugazza /8 Dan/. W szkoleniu wzięli udział zawodniczki i zawodnicy z Piły, Konina, Debrzna, Czarnkowa, Człopy i Wałcza razem ze swoimi instruktorami klubowymi. Na miejscu spotkaliśmy się z gościnnym przyjęciem ze strony organizatorów czyli Sensei Uwe Lucka (2 Dan) Prezesem Karate Dojo Zanshin Prenzlau i Sensei Sefana Panka (5 Dan), który zwykle towarzyszy mistrzowi podczas szkoleń we wschodnich landach Niemiec.

Podczas szkolenia Sensei Fugazza zademonstrował kata Wankan (kólewska korona), którego rodowód jest mało znany dlatego nie jest popularne i rzadko stanowi program szkoleń.  Ze względu na to, że  jest najkrótszą formą karate shotokan, trudno także prezentować je na zawodach. Tym niemniej kata Wankan, jak wyraził się Sensei Fugazza, może rosnąć wraz z rozwojem naszego karate stając się z czasem pełnowartościowym elementem treningowym służącym naszemu rozwojowi.

Nasi młodsi zawodnicy mogli zapoznać się z charakterystyczną dla Mistrza Fugazzy metodyką treningową, czyli nauką formy kata poprzez naukę bunkai. Trzeba tu zauważyć, że Sensei znakomicie dobrał kata do możliwości treningowych obecnych na szkoleniu karateka. Dość duża ilość osób z niebieskimi pasami wymogła niejako prezentację tego kata. Większość poradziła sobie z przyswojeniem materiału chociaż dla niektórych problemem był brak znajomości języków. Prezentacja kata Wankan oraz Wankan Happo Bunkai była znakomita. Po treningach Sensei Zbigniew Ruta podziękował Mistrzowi za przedstawiony materiał oraz wręczył mu mały upominek - książkę a właściwie album "Karate shotokan - nasza droga" wydany przez World Shotokan Institute - Poland.

Całe szkolenie było niezwykłe przyjemne do czego przyczyniła się zarówno gościnna atmosfera jak i przepiękna pogoda. Byłoby idealnie gdyby nie dziwne zachowanie kilku uczestników szkolenia i brak znajomości przez nich etykiety dojo. Niestety zachowanie tych osób na szkoleniu będziemy przypominali naszym wychowankom jako przykład nagannego postępowania, braku respektu do organizatorów, obecnych instruktorów, mistrzów oraz samego Sensei Fugazza.


Wyjazd na szkolenie do Prenzlau współfinansowany
był przez Starostwo Powiatowe w Wałczu. Dziękujemy !

 

Foto: Sławomir Stelcer


drukuj wyślij ten link
Fotogaleria: Prenzlau, 01.04.2017

 
    projekt, wykonanie: Dekorus