strona główna 
 

 

 XIX Międzynarodowy Puchar Karate W.S.I.Poland - Wałcz, 22-23.04.2017

W dniach 22-23.04.2017 roku w hali sportowej Centralnego Ośrodka Sportu w Wałczu odbył się XIX Międzynarodowy Turniej Karate W.S.I.Poland z udziałem zawodniczek i zawodników z Polski, Rosji i Niemiec. Turniej przeznaczony był dla wszystkich grup wiekowych i wszystkich stopni. Podczas zawodów rozegrano 40 konkurencji zawodniczych (kata i kumite indywidualne).  Organizatorami turnieju byli Klub Karate Tradycyjnego oraz Urząd Miasta w Wałczu. Okazałe puchary za I miejsca w poszczególnych konkurencjach ufundowało Starostwo Powiatowe w Wałczu.

W zawodach wzięli udział zawodniczki i zawodnicy z następujących ośrodków: Moskwa (Rosja), Prenzlau (Niemcy), Piła, Wałcz, Debrzno, Więcbork, Czarnków, Człopa, Tuczno, Szwecja, Trzcianka, Dębołęka, Karsibór, Ujście. Turniej na 3 tatami sędziowało 20 sędziów należących do Komisji Sędziowskiej W.S.I.Poland oraz zaproszeni goście. Oto pełna lista sędziów turnieju:
 1. Sensei Zbigniew Ruta /5 Dan/ - sędzia główny, Wałcz
 2. Sensei Oleg Baranow /4 Dan/, Moskwa
 3. Sensei Karolina Pytel-Ruta /4 Dan/, Wałcz
 4. Sensei Krzysztof Gwizdała /3 Dan/, Wałcz
 5. Sensei Uwe Lucka /2 Dan/, Prenzlau
 6. Sensei Piotr Grzechowiak /2 Dan/, Człopa
 7. Sensei Sławomir Stecer /2 Dan/, Piła
 8. Sensei Weronika Gwizdała /2 Dan/, Karsibór
 9. Sensei Maciej Świstun /2 Dan/, Wałcz
 10. Sensei Patrycja Gwizdała /1 Dan/, Wałcz
 11. Sensei Zuzanna Trawińska /1 Dan/, Wałcz
 12. Sensei Michał Sulik /1 Dan/, Wałcz
 13. Sensei Adam Ślipek /1 Dan/, Wałcz
 14. Sensei Maciej Leszczyk /1 Dan/, Wałcz  
 15. Sempai Oskar Michorek /1 Kyu/, Wałcz
 16. Sempai Stanisław Kopeć /2 Kyu/, Wałcz
 17. Sempai Krzysztof Dąbkiewicz /3 Kyu/, Wałcz
 18. Sempai Cezary Fryc /3 Kyu/, Wałcz
 19. Sempai Filip Stelcer /3 Kyu/, Piła
 20. Sempai Krzysztof Lasota /3 Kyu/, Wałcz

Zawody zaszczycili swoją obecnością:

 • Pan Bogdan Wankiewicz, Starosta Wałecki
 • Pani Joanna Rychlik-Łukasiewicz, Wiceburmistrz Wałcza
 • Pan Marek Giłka, Przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej w Wałczu

Zawody otworzyła Pani Burmistrz Joanna Rychlik-Łukaszewicz, która wyraziła zadowolenia z tak dużej ilości uczestników turnieju oraz życzyła wszystkim uzyskania podczas finałów imprezy jak najlepszych wyników. Następnie głos zabrał Starosta Powiatu Wałeckiego Pan Bogdan Wankiewicz, który powitał z zadowoleniem międzynarodowy wymiar imprezy oraz życząc rywalizacji w duchu fair-play zapewnił o dalszym wspieraniu rozwoju tej dyscypliny w powiecie wałeckim. Tuż po zakończeniu części oficjalnej zebrani mogli oklaskiwać porywający pokaz karate w wykonaniu najmłodszych zawodniczek i zawodników KKT Wałcz, czyli dzieci ćwiczących w grupie przedszkolnej pod kierunkiem Sensei Karoliny Pytel-Ruta (roczniki urodzenia 2012-2011-2010). Sądząc po reakcjach zgromadzonych pokaz bardzo się spodobał a przedszkolaki wykazały się niezwykłą koncentracją i zaangażowaniem za co dziękujemy im z całego serca ! 

Zawody dzięki pracy na 3 tatami przebiegały niezwykle sprawnie nad czym czuwała Komisja Sędziowska. Wszyscy obecni na szkoleniu i na zawodach instruktorzy zauważyli znaczący wzrost zaawansowania w poszczególnych grupach stopni. Znakomicie zaprezentowała się grupa białych pasów w poszczególnych kategoriach wiekowych. Najliczniej obsadzonymi konkurencjami były oczywiście te w których startowały żółte i pomarańczowe pasy. Tam aby wejść do finałów trzeba było stoczyć po kilka pojedynków i wszystkie zakończyć zwycięstwem. W grupie kobiet 6-4 Kyu startowały wszystkie zawodniczki jakie figurują obecnie na listach zawodniczych W.S.I.Poland ! Poziom ich pojedynków był znakomity a zaangażowanie często przewyższało to które mogliśmy podziwiać wśród mężczyzn. Wśród najstarszej stopniem grupy kobiet poziom wykonania form ruchowych (kata) był raczej słaby natomiast poziom rywalizacji mężczyzn to już oddzielna historia. Oglądaliśmy wspaniałe pokazy kata oraz równie solidne kumite. Warto zauważyć, że widownia hali sportowej podczas całych zawodów była wypełniona po brzegi i naprawdę trudno było znaleźć wolne miejsce.

Podczas finałów turnieju Sensei Zbigniew Ruta /5 Dan/ podziękował kolejnym wychowankom, którzy już za kilka dni przystąpią do egzaminów dojrzałości. Już niebawem wałecki klub opuszczą jego znakomici wychowankowie Maciej Świstun /2 Dan/ oraz Maciej Leszczyk /1 Dan/. Wręczając im srebrne odznaki W.S.I.Poland Sensei zauważył "mam nadzieję, że nie zapomnicie o naszym klubie i o nas" a następnie serdecznie ich uściskał. Także goście zza granicy otrzymali skromne upominki. Sensei Oleg Baranov /4 Dan/ z Rosji oraz Sensei Uwe Lucka /2 Dan/ z Niemiec otrzymali od naszego Mistrza piękne albumy fotograficzne pt. "Karate-do shotokan, nasza droga" wydane przez W.S.I.Poland w ubiegłym roku.

Turniejowi towarzyszyło Szkolenie Krajowe Karate W.S.I. które zorganizował związek sportowy World Shotokan Institute – Poland z siedzibą w Wałczu. Zajęcia podczas szkolenia prowadzili: Sensei Zbigniew Ruta /5 Dan/, Sensei Karolina Pytel-Ruta /4 Dan/ oraz Sensei Krzysztof Gwizdała /3 Dan/. Goście zza granicy byli zaskoczeni ilością uczestników imprezy oraz poziomem technicznym naszych zawodniczek i zawodników. Te miłe oceny są dla nas cenną nagrodą bowiem wypowiedziane zostały przez osoby, które znają się na karate i które nie są związane z bardzo podzielonym krajowym środowiskiem sztuk walki. Arigato gazai mashita !

Podczas turnieju rodzice przygotowali stoisko gastronomiczne na którym można było dzięki wypiekom mam dzieci ćwiczących w klubie skosztować smacznych wypieków czy napić się herbaty, kawy, itp. Na stoisku ogromnym zaangażowaniem wykazały się Agnieszka Lasota, Maja Grzechowiak, Agnieszka Gwizdała i Magdalena Świstun. Serdecznie im dziękujemy bowiem dzięki nim oraz dzięki mamom, które upiekły ciasta na konto klubu została wpłacona od rodziców darowizna w wysokości 2.020,00 zł !  Środki te zostaną wykorzystane wyłącznie na cele statutowe klubu. Po podliczeniu wszystkich zdobytych medali w nieoficjalnej klasyfikacji drużynowej zwyciężyła reprezentacja KKT Wałcz (88 pkt.) przed KKS Czarnków (48 pkt.) i Trzcianką (38 pkt.). Serdecznie gratulujemy !

Z wynikami turnieju można się zapoznać tutaj

 

Foto: Bartek Ćmiel


drukuj wyślij ten link
Fotogaleria: Wałcz, 2017.04.22-23

 
    projekt, wykonanie: Dekorus