strona główna 
 

 

 Kurs sędziowski W.S.I.Poland - Wałcz, 23.09.2017

W sobotę 23.09.2017 roku w hali Szkoły Podstawowej nr 1 w Wałczu odbyło się doroczne szkolenie sędziowskie przeznaczone dla wszystkich członków Komisji Sędziowskiej World Shotokan Institute - Poland oraz kandydatów na sędziów. W tym roku do grupy osób szkolących się w trudnej dziedzinie jaką jest sędziowanie w karate dołączyło kilka nowych osób. To bardzo budujące zjawisko powodujące dalszy rozwój Komisji Sędziowskiej.

Podczas pierwszej części zajęć po przeprowadzonej dyskusji w głosowaniu jawnym postanowiono wprowadzić do Regulaminu Komisji Sędziowskiej zmiany polegające na: a/ zmianie minimalnego stopnia dla kandydata na sędziego klasy A z 3 Dan na 2 Dan, b/wprowadzeniu zasady otrzymywania diet sędziowskich nie według posiadanej klasy, ale ze względu na pełnione podczas zawodów obowiązki. Powyższe zmiany wejdą w życie od 01.01.2018 roku. Zatem osoby ze stopniem 2 Dan posiadające klasę sędziowską B będą mogły w przyszłym roku podwyższyć ją do klasy A.

W drugiej części zajęć omówiono podstawowe elementy wiedzy sędziowskiej a następnie podczas praktyki przećwiczono gesty sędziego narożnikowego (fukushin) i sędziego planszowego (sushin). W dalszej części szkolenia omówiono główne kryteria oceny w kumite oraz kata posługując się zarówno metodą wykładu jak i pokazami (demonstracjami określonych sytuacji w kata jak i kumite). Czas przeznaczony na szkolenie minął bardzo szybko więc Sensei Zbigniew Ruta /5 Dan/ stwierdził, że w przyszłym roku musimy na kurs przeznaczyć więcej czasu. Ze względu na złożoną deklarację przyszłoroczny kurs sędziowski zgodnie życzeniem Prezesa KKT Wałcz, odbędzie się w formie dwudniowego zgrupowania u niego w ogródku ! Będzie się działo - zapraszamy :) 


drukuj wyślij ten link
Fotogaleria: Wałcz, 2017.09.23

 
    projekt, wykonanie: Dekorus