close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
   strona g³ówna 
 

 

 



Dobór i selekcja do szkolenia początkowego karate na przykładzie KKT Wałcz

Zbigniew Ruta
Wa³cz-Poznañ, 20.04.2007

 

Dobór i selekcja do szkolenia pocz±tkowego w karate na przyk³adzie KKT Wa³cz

            Przez dobór rozumiemy takie postêpowanie, które umo¿liwia wy³onienie spo¶ród osobników w odpowiednim wieku jednostek najbardziej utalentowanych, oraz rokuj±cych taki rozwój cech i w³a¶ciwo¶ci, który zapewni w przysz³o¶ci osi±gniêcie wysokiego poziomu sportowego. Aby prawid³owo realizowaæ dobór do sportu nale¿y systemowo wytworzyæ w¶ród dzieci i m³odzie¿y klimat zainteresowania sportem. Mo¿na to osi±gn±æ poprzez:

·         Rozwijanie dzia³alno¶ci u¶wiadamiaj±co - promocyjnej, celem której jest kszta³towanie zainteresowañ sportowych oraz zdrowotnych sportu.

·         Upowszechnianie wiedzy o ró¿nych dyscyplinach sportu i wzorach uczestnictwa w nich. Dzieci mog± siê w ten sposób zainteresowaæ konkretn± form± ruchu, poznaæ ogólne zagadnienia treningu sportowego a przede wszystkim wymagania stawiane przez rozmaite dyscypliny i konkurencje.

·         Okre¶lenie wstêpnej przydatno¶æ danego osobnika do uprawiania sportu.

·         Wskazywanie kandydatom dyscypliny, do których s± szczególnie predysponowani.

Dzia³ania takie stanowi± ledwie pocz±tek drogi w poszukiwaniu tych jednostek, które w przysz³o¶ci spe³ni± wymagania stawiane przez sport wyczynowy lub sport profesjonalny. Niestety jako instruktorzy/trenerzy karate w wiêkszo¶ci nie mamy wp³ywu na powy¿sze elementy systemowe. Szukaj±c kandydatów do szkolenia karate mo¿na m.in. podejmowaæ nastêpuj±ce dzia³ania:

  • Utrzymywanie kontaktów z nauczycielami wychowania fizycznego w szko³ach, którzy maj± lepszy i sta³y kontakt z uczniami przez co lepiej siê orientuj±., którzy z uczniów wykazuj± wysok± sprawno¶æ ogóln± i zainteresowanie sportem.
  • Obserwowanie zawodów szkolnych lub tzw. podwórkowych i zachêcanie wyró¿niaj±cych siê jednostek do podjêcia treningu sportowego w klubach sportowych. Mo¿na tak¿e w klubie zorganizowaæ takie podwórkowe zawody z takim zestawem æwiczeñ, które ka¿dy bêdzie móg³ wykonaæ i które pozwol± nam na wy³onienie jednostek o ponadprzeciêtnej sprawno¶ci fizycznej do pó¼niejszego szkolenia. /obecnie w PZKarate pracuje siê nad projektem cyklu wakacyjnych zawodów karate które w postaci „toru przeszkód” bêd± realizowane w ¶rodowisku wiejskim/. Og³aszanie w ¶rodkach masowego przekazu o naborze do grup szkolenia sportowego, z podaniem wymaganego wieku i orientacyjnych warunków fizycznych. Niestety ten najczê¶ciej stosowany sposób naboru czêsto nie spe³nia ju¿ swojej funkcji /wyj±tek stanowi± dyscypliny atrakcyjne medialnie: np. po zdobyciu w siatkówce kobiet drugiego z³otego medalu ME kluby siatkarskie prze¿ywa³y prawdziwe oblê¿enie poniewa¿ ka¿da dziewczynka chcia³a byæ jednym ze „z³otek”/.
  • Organizowanie imprez sportowych o charakterze masowym i popularyzatorskim np. pokazy, gale sztuk walki, prelekcje z pokazami multimedialnymi itp. Dobrym elementem „marketingu” w doborze jest po³±czenie w/w imprez z naborem do grup pocz±tkuj±cych. Jednak najlepsze rezultaty mo¿na osi±gn±æ w przypadku organizowania pokazów oraz kolportowaniu informacji o naborze podczas inauguracji roku szkolnego w poszczególnych szko³ach. Podstawowym problemem w wieku wczesnoszkolnym jest zainteresowanie nie tyle dzieci uprawianiem karate co ich rodziców bowiem to oni decyduj± w praktyce o zapisaniu dziecka na konkretne zajêcia sportowe. Oczywi¶cie je¶li dziecko bêdzie niechêtne uczêszczaniu na zajêcia karate nie osi±gniemy z nim zadowalaj±cych rezultatów szkoleniowych.

Selekcja – jest procesem dynamicznym i kierowanym, który prowadzi do wyboru jednostek /spo¶ród/ æwicz±cych posiadaj±cych optymalne z punktu widzenia konkretnej dyscypliny warunki morfologiczne, psychiczne i sprawno¶ciowe do osi±gniêcia w przysz³o¶ci wybitnych wyników sportowych. Wyró¿niamy kilka rodzajów selekcji:

·         Spontaniczn± (czyli, naturaln±) – w tym przypadku przyjmuje siê do grup szkoleniowych wszystkich zainteresowanych, przy za³o¿eniu ¿e cze¶æ z nich dobrowolnie zrezygnuje za¶ niektórzy zniechêc± siê brakiem zadowalaj±cych postêpów. Literatura przedmiotu podaje, ¿e ten rodzaj selekcji ma uzasadnienie w przypadku du¿ej grupy utalentowanych i zainteresowanych dan± dyscyplin± kandydatów, przy odpowiednim materialnym i kadrowym zabezpieczeniu szkolenia.  G³ównie z tak± selekcj± mamy do czynienia w grupach karate, jednak¿e powód przyjmowania wszystkich zainteresowanych do grupy pocz±tkuj±cej jest czêsto zupe³nie inny. Wielu instruktorów karate pobieraj±c wynagrodzenie za prowadzone szkolenie nigdy nie stworzy³oby grupy gdyby nie przyjmowali wszystkich chêtnych. Ponadto jako dyscyplina m³oda, o nie ugruntowanej pozycji karate podatne jest na wiele „chorób wieku dzieciêcego”. Jedn± z nich jest bez w±tpienia nieprofesjonalny sposób kwalifikacji. Nabory prowadzone s± w klubach zwykle 2 razy w roku /we wrze¶niu i w marcu/. Nie ma mo¿liwo¶ci zebrania grupy zainteresowanej uprawianiem karate o homogenicznym sk³adzie wiekowym. Nie realizuje siê tak¿e testów sprawno¶ci ogólnej, które pozwoli³yby na przyjêcie do klubu m³odzie¿y uzdolnionej sportowo. W praktyce przyjmuje siê wszystkich, którzy chc± æwiczyæ. Jednak¿e w niektórych klubach karate sytuacja wygl±da jeszcze gorzej poniewa¿ prowadzi siê tzw. nabór ci±g³y, który nie daje szansy na sformowanie jakiejkolwiek grupy. Oczywi¶cie k³opoty te dotycz± nie tylko naszej dyscypliny i zwi±zane s± z ogó³em przemian cywilizacyjnych w których dzieci przedk³adaj± zajêcia o charakterze ludycznym /zabawowym/ ponad zajêcia wymagaj±ce wysi³ku, systematycznej pracy i konsekwencji. Pozycja karate jest jednak szczególnie trudna poniewa¿ w naszej dyscyplinie, która pozostaje sportem nie olimpijskim nie mo¿emy liczyæ reklamê w mediach ze wzglêdu na brak zainteresowania ze strony dziennikarzy. Chocia¿ sukcesy polskiego karate na arenie miêdzynarodowej s± imponuj±ce to jednak karate nale¿y do dyscyplin ma³o zrozumia³ych dla przeciêtnego widza a przede wszystkim ma³o medialnych. St±d niskie zainteresowanie sponsorów a w konsekwencji dziennikarzy.

  • Intuicyjna (czyli, „na nosa”)– realizowana szczególnie przez do¶wiadczonych instruktorów i trenerów, którzy na podstawie posiadanych wiadomo¶ci fachowych, wieloletniego do¶wiadczenia oraz praktyki znaj±c specyfikê danej dyscypliny czy konkurencji potrafi± „wyczuæ” którzy z trenuj±cych mog± osi±gn±æ sukces sportowy. Wad± tego systemu jest subiektywizm prowadz±cego, jednak dla poprawienia obiektywno¶ci metoda ta powinna byæ intersubiektywnie kontrolowalna,  czyli oceny zawodnika powinno dokonywaæ kilku trenerów równolegle.

 

  • Kierowana (czyli, utworzenie „teamu”) – polega na ograniczeniu liczby jednostek rozpoczynaj±cych trening, przy niezmiennej liczbie tych, którzy osi±gn± wysokie wyniki. U podstaw tej metody le¿y przekonanie, ¿e model mistrza nale¿y jak najszybciej wprowadzaæ i realizowaæ w szkoleniu. Prowadz±c je z ograniczon± ilo¶ci± jednostek d±¿y siê do realizacji cech wiod±cych tego modelu.  Przyk³adem takiej selekcji jest utworzenie w Wa³czu na bazie SMS-u grupy wio¶larek, które poddano takiej selekcji. W±skiej 12 – osobowej grupie zaoferowano szkolnie na specjalnych warunkach, zawodniczki otrzyma³y stypendia finansowe, podpisa³y zgodê na reprezentowanie wa³eckiego klubu, który specjalnie dla nich utworzono za¶ po ukoñczeniu przez nie SMS-u specjalnie dla nich powo³ano w Pañstwowej Wy¿szej Szkole Zawodowej kierunek studiów wychowanie fizyczne, aby zatrzymaæ je w Wa³czu. Celem szkoleniowym tej grupy jest start na olimpiadzie w Pekinie. Zwa¿ywszy na obserwowan± progresjê wyników sportowych oraz ¶rodki jakie inwestuje siê w tê grupê osi±gniêcie tego celu jest bardzo prawdopodobne. Ten rodzaj selekcji oparty jest na wynikach badañ antropologii, fizjologii, psychologii, medycyny, teorii sportu i innych nauk, które wskazuj± mo¿liwo¶æ rozpoznania i przewidywania rozwoju cech bêd±cych podstaw± uzyskania wysokich wyników. W selekcji kierowanej mo¿na wyró¿niæ kilka etapów:

1.Preselekcja – wszechstronna obserwacja dzieci ju¿ w najm³odszym wieku (przed rozpoczêciem szkolenia). W karate to grupa osobników w wieku 7-9 lat, uczêszczaj±cych do szko³y podstawowej, kategoria wiekowa: dzieci

 

2.Selekcja wstêpna – kierowanie dzieci do wszechstronnego szkolenia, poszukiwania uzdolnionych ruchowo bez wyboru specjalizacji – wstêpny sprawdzian powinien zawieraæ badania: stanu zdrowia, uzdolnieñ ruchowych, sprawno¶ci fizycznej. W karate to grupa w wieku 9-13 lat, uczêszczaj±ca do szko³y podstawowej i startuj±ca w kategorii wiekowej dzieci oraz m³odzików.

 

3.Selekcja w³a¶ciwa – wybór jednostek najbardziej uzdolnionych o szczególnych predyspozycjach sprawno¶ciowych, anatomicznych i funkcjonalnych do poszczególnych dyscyplin czy konkurencji, odbywa siê po 2 – 4 latach szkolenia wszechstronnego, otwieraj±c etap szkolenia ukierunkowanego. W karate to dzieci i m³odzie¿ w wieku 13-16 lat, uczêszczaj±ca do I-III klasy gimnazjum, startuj±ca w grupie wiekowej m³odzików i juniorów m³odszych.

 

4.Selekcja specjalistyczna – szczegó³owe okre¶lenie predyspozycji zwi±zanych ze specyficznymi wymogami treningu w danej dyscyplinie, zapocz±tkowuje etap szkolenia specjalnego. Skuteczno¶æ i trafno¶æ selekcji wynika z systematycznych obserwacji i pomiarów w poszczególnych etapach szkolenia. Konsekwencj± tego jest: wybór dyscypliny i ukierunkowanie oraz indywidualizacja szkolenia. W karate to m³odzie¿ w wieku 16-19 lat uczêszczaj±ca do I-III klasy liceum oraz doro¶li w wieku 19-21 lat, studiuj±cy na wy¿szych uczelniach startuj±cy w kategorii wspó³zawodnictwa juniorów oraz seniorów.

Tak wiêc selekcja oparta jest na analizie dwóch czynników: zainteresowañ, tzn. czy kandydat chce uprawiaæ dan± dyscyplinê sportu, oraz jego mo¿liwo¶ci, tzn. czy kandydat jest w stanie osi±gn±æ dobre wyniki sportowe. Celem pracy instruktora - trenera jest m.in. znalezienie takiej jednostki, u której oba te elementy wystêpuj± we wzajemnym powi±zaniu i równowadze. Istot± selekcji jest wybór jednostek spe³niaj±cych wymagania, jakie stawiaj± poszczególne dyscypliny. Proces selekcji jest procesem wielokrotnie z³o¿onym i niesie ze sob± wiele pytañ o sposób wynajdywania przysz³ych mistrzów. Aby u³atwiæ ich wynajdywanie nale¿y:

·         Opracowaæ prognozy rozwojowe dyscyplin

·         Analizowaæ przebieg rozwoju ontogenetycznego jednostki

·         Stworzyæ „modele mistrzów”

Podstaw± dla prognozowania jest stabilno¶æ niektórych wska¼ników charakteryzuj±cych talent w sporcie. Stabiln± nazywamy tak± cechê, która z trudem daje siê kszta³towaæ i w znacznym stopniu jest uwarunkowana genetycznie.

  • kierowaæ do okre¶lonej dyscypliny tych, którzy ju¿ w najm³odszym wieku maj± lepiej od ¶redniego poziomu rozwiniête cechy odgrywaj±ce w danej dyscyplinie wiod±c± rolê
  • zbieraæ informacje obejmuj±ce wyniki uzyskane w momencie rozpoczynania ukierunkowanego treningu i tempo ich przyrostu w pierwszych latach uprawiania danej dyscypliny

Elementy te s± podstaw± opracowania narzêdzi pomiarowych umo¿liwiaj±cych przewidywanie rozwoju, które stanowi± kryterium wyboru. Mo¿na wyró¿niæ nastêpuj±ce kryteria selekcji:

Stan zdrowia – w³a¶ciwa kwalifikacja przez lekarza specjalistê stanowi podstawê wszelkich nastêpnych przedsiêwziêæ. Kontrola obejmuje: ogólne badania lekarskie, badania dodatkowe, próby wysi³kowe. W karate wszyscy kandydaci musz± przej¶æ obowi±zkowe badania lekarskie w Poradni Sportowo-Lekarskiej. Niestety tylko w wyj±tkowych przypadkach lekarz decyduje siê na przeprowadzeni badañ szczegó³owych. Praktyka pokazuje, ¿e najczê¶ciej poprzestaje na wywiadzie oraz badaniu os³uchowym kandydata, badania takie s± wykonywane 2 x w roku.

 

Budowa somatyczna – rozpatruje siê j± w aspekcie wielko¶ci cia³a (masa i wysoko¶æ), proporcji, typu budowy. W karate przyjmuj±c wszystkich nie zwracamy uwagi na typ ich budowy. Praktyka pokazuje jednak, ¿e najwiêksze predyspozycje wykazuj± osoby o atletycznej budowie. Piknicy przyprowadzani s± na zajêcia przez rodziców w celu zrzucenia zbêdnych kilogramów za¶ leptosomicy aby poprawili swoj± sylwetkê i jak mówi± rodzice - rozwin±æ miê¶nie.

 

Uzdolnienia ruchowe – przejawiaj± siê w szybko¶ci i trwa³o¶ci uczenia siê ruchów, jak i umiejêtno¶ci tworzenia nowych ich zestawów. Uzdolnienia decyduj± o ³atwo¶ci , dok³adno¶ci i trwa³o¶ci uczenia siê elementów technicznych, stanowi± pod³o¿e dla rozwoju odpowiednich sprawno¶ci. Ocenê uzdolnieñ dokonuje siê za pomoc± testów lub przez obserwacjê.

 

Sprawno¶æ fizyczna – wyra¿ona stopniem rozwoju podstawowych cech motorycznych i ich wspó³zale¿no¶ciami. Równolegle z rozwojem biologicznym nastêpuje rozwój sprawno¶ci fizycznej. Mo¿na wyró¿niæ dwa podstawowe czynniki, które determinuj± jej poziom – wrodzone (genetyczne) i ¶rodowiskowe (np. trening).

 

Dyspozycje psychiczne – podstawowe znaczenie dla pomy¶lnego uprawiania sportu maj±: odporno¶æ psychiczna, motywacja, ambicja, poczucie odpowiedzialno¶ci, nastawienie na sukces, pracowito¶æ. Dyspozycje te nabywane s± w procesie wychowania w domu rodzinnym i tylko nieznacznie mo¿emy je poprawiæ poprzez systematyczny trening.

 

Wiek – wiek kalendarzowy mo¿e nie odpowiadaæ wiekowi rozwojowemu, dlatego nale¿y stosowaæ standardy wieku rozwojowego pos³uguj±c siê miarami: wieku szkieletowego, wieku wtórnych cech p³ciowych, wieku morfologicznego.

 

Wynik sportowy – jest najbardziej kompleksowym wska¼nikiem , w którym odbijaj± siê predyspozycje rozwojowe oraz stopieñ wykorzystania nabytych sprawno¶ci i umiejêtno¶ci. Nale¿y obserwowaæ tempo przyrostu wyników, które mo¿na porównaæ ze ¶rednim tempem przyrostu wyników dla danej grupy wiekowej.

 

Odrêbnym zagadnieniem jest okre¶lenie wieku rozpoczêcia treningu. Mo¿emy tu wyznaczyæ:

·         Granice wiekowe, w których uzyskuje siê najlepsze wyniki w danej dyscyplinie. W wielu klubach karate prowadzi siê nabór coraz m³odszych dzieci. Wieloletnia praktyka szkoleniowa pokazuje jednak, ¿e najlepszym wiekiem do rozpoczêcia treningu przygotowawczego karate jest 7-9 lat. W tym wieku dziecko osi±ga ju¿ taki poziom rozwojowy, ¿e potrafi zrozumieæ wiêkszo¶æ komend i poleceñ instruktora co jest warunkiem prawid³owej pracy szkoleniowej tak¿e tej o charakterze zabawowym.

·         ¦redni czas niezbêdny dla osi±gniêcia wysokiego wyniku w danej dyscyplinie. Na podstawie praktyki szkoleniowej w karate okres taki mo¿emy okre¶liæ na minimum 5-8 lat szkolenia dla uzyskania zadowalaj±cych wyników na poziomie MP dla osób lepiej predystynowanych do treningu sportowego oraz 8-10 lat dla pozosta³ych.

·         Stopieñ przygotowania osobnika do podjêcia treningu - nale¿y oceniæ stopieñ rozwoju biologicznego

W Klubie Karate Tradycyjnego dobór do grup pocz±tkuj±cych odbywa siê 2 razy w roku. Dobór prowadzony jest we wspó³pracy szczególnie ze szko³ami podstawowymi oraz gimnazjami w¶ród uczniów nie posiadaj±cych przeciwwskazañ do rozpoczêcia treningów karate. Podczas naboru w lokalnych mediach podaje siê do wiadomo¶ci informacje o rozpoczêciu zapisów wraz z podaniem miejsca treningów oraz kategorii wiekowej w jakiej s± przyjmowani kandydaci.               

W praktyce rozró¿niamy nabory do grup dzieciêcych /szko³a podstawowa/, do grup m³odzie¿owych /m³odzie¿ gimnazjalna i uczêszczaj±ca do szkó³ ¶rednich/ oraz do grup programu +30 /grupy rekreacyjne dla doros³ych/. Specyficznym naborem w KKT Wa³cz jest dobór do grupy studenckiej wychowania fizycznego w jednej z wa³eckich szkó³ wy¿szych.

W wyniku naborów do klubu ka¿dego roku zapisuje siê od 15 do 45 osób w ró¿nym wieku. Zasadnicz± cze¶æ grupy stanowi± dzieci wczesnoszkolne /klasa 1-3/ oraz rzadziej m³odzie¿ ze szkó³ ¶rednich i studenci. Charakterystyczne, ¿e najrzadziej zg³asza siê m³odzie¿ gimnazjalna. Swoistym novum w Klubie Karate Tradycyjnego w Wa³czu /od 2 lat/ jest nabór do grupy dla doros³ych /w wieku +30/, której zajêcia ciesz± siê znacznym powodzeniem.

 Szkolenie i selekcja przebiega w KKT Wa³cz w czterech etapach:

ETAP I

          Po zakoñczonych naborach formujemy tzw. grupy zerowe /rozpoczynaj±ce trening karate od zera/. W procesie tym staramy siê zapewniæ w miarê homogeniczny sk³ad wiekowy grupy przy zachowaniu koedukacyjnego charakteru grupy. Pomimo ró¿nych mo¿liwo¶ci treningowych ch³opców i dziewcz±t zaobserwowano w praktyce instruktorskiej lepsze postêpy i lepsze zaanga¿owanie w proces szkolenia w grupach o mieszanym sk³adzie pod wzglêdem p³ci. Po sformowaniu grupy przeprowadzamy podstawowy pomiar cech motorycznych:

-          gibko¶æ /stoj±c na krze¶le sk³on dosiê¿ny, wynik zapisywany w cm/

-          wytrzyma³o¶æ test harvardzki / wynik to ilo¶ci wej¶æ w czasie 1 min./

-          szybko¶æ /bieg sprinterski po kopercie, wynik zapisywany w sek./

-          si³a r±k /ilo¶æ pompek w czasie 30 sek./

-          si³a nóg /wyskok dosiê¿ny, wynik zapisujemy w cm/

-          si³a tu³owia /ilo¶æ sk³onów z le¿enia na plecach w czasie 30 sek./

Pomiar ten s³u¿y g³ównie poznaniu mo¿liwo¶ci treningowych grupy i wyznacza g³ówne kierunki pracy szkoleniowej w pierwszych miesi±cach treningu, ale tak¿e jest to etap preselekcji.

W naszym klubie pracuje 3 instruktorów dlatego tworzymy po ka¿dym naborze od 1-4 grup treningowych po10-15 osób ka¿da. Zwykle powstaje grupa dzieciêca lub dwie, grupa studencka /studenci oraz m³odzie¿ ze szkó³ ¶rednich/ oraz grupa dla doros³ych /+30 lat/.

Treningi we wszystkich grupach zerowych odbywaj± siê 2 x tygodniowo po 1 godzinê zegarow±. W pierwszych 2-3 miesi±cach po rozpoznaniu mo¿liwo¶ci fizycznych grupy rozwijamy trening ogólnorozwojowy poprawiaj±c g³ówne cechy psychomotoryczne. Uczymy w tym okresie prawid³owego wykonania wielu æwiczeñ gimnastycznych i ogólnorozwojowych z którymi w pó¼niejszym okresie bêd± siê stykali na co dzieñ. Najwiêcej czasu po¶wiêcamy gibko¶ci /dzieci przychodz± na zajêcia karate z ogromnymi zaniedbaniami gimnastycznymi/. Doro¶li w tym okresie wymagaj± tak¿e wiele uwagi. Czêsto musimy ich „wyhamowywaæ”, poniewa¿ w krótkim czasie staraj± siê nadrobiæ stracone lata /bez jakiejkolwiek zorganizowanej formy aktywno¶ci fizycznej/.

Obci±¿enie treningowe w grupach zerowych jest nie wielkie. Trening jest dostosowany do prawid³owo¶ci charakterystycznych dla fazy rozwoju organizmu (ontogenezy) w aspekcie morfologicznym, motorycznym i psychologicznym. W grupach dzieciêcych dominuj± æwiczenia o charakterze zabawowym. Szczególnie uwa¿nie dozowane s± zajêcia si³owe i wytrzyma³o¶ciowe. Stopniowo wprowadza siê obok innych æwiczeñ te, które zawieraj± w sobie element rywalizacji /walki kogutów, liski, ³apki, itp./. W grupie dla doros³ych tak¿e zaczynamy od najprostszych æwiczeñ staraj±c siê w pocz±tkowych 1-3 miesi±cach przygotowaæ ich do pó¼niejszego wysi³ku. W tym okresie czê¶æ g³ówn± ka¿dego treningu /ok. 30-35’/ stanowi± æwiczenia ogólnorozwojowe. Po czê¶ci g³ównej po¶wiêcamy ok. 10-15’ na wprowadzanie podstawowych elementów technicznych karate o charakterze statycznym /5 pozycji naturalnych, 2 pozycje walki/ i dynamicznym /2 podstawowe bloki, 1 uderzenie, 1 kopniêcie/. Z czasem proporcje te zmieniaj± siê na rzecz wiêkszej ilo¶ci czasu po¶wiêcanego nauce i doskonaleniu techniki karate. Szkolenie w grupie zerowej trwa oko³o10-12 miesiêcy. U dzieci koñczy siê zdobycie bia³ego pasa 9.3 kyu za¶ u m³odzie¿y i doros³ych bia³ego /9 kyu/ lub nawet ¿ó³tego /8 kyu/. Pod koniec roku szkoleniowego ponawiamy pomiar g³ównych cech motorycznych . Osi±gniête wyniki wraz z rezultatami szkolenia technicznego wyra¿aj±cymi siê osi±gniêtym stopniem w karate oraz jako¶ci± przyswojonej techniki stanowi±  zamkniêcie etapu selekcji wstêpnej. 

ETAP II

W tym okresie rozpoczynamy szkolenie na poziomie pocz±tkuj±cym. Celem tego etapu jest kontynuowanie rozwoju g³ównych cech psychomotorycznych, zapoznanie zawodników z podstawowymi technikami karate shotokan oraz wyrobienie podstawowych nawyków ruchowych charakterystycznych dla dyscypliny. Oceniane tu s± przes³anki cech i zdolno¶ci warunkuj±cych sukces w karate a tak¿e stopieñ w jakim dziedziczone cechy odpowiadaj± specyficznym wymaganiom dyscypliny. Na tym etapie wprowadza siê do szkolenia podstawowe kombinacje technik /zwykle dwuelementowe/ oraz pierwsze walki o charakterze umownym /brak kontaktu/. Zawodnicy poznaj± tak¿e 2-3 formy ruchowe z grupy Heian /kata/, które stanowi± jedn± z konkurencji zawodniczych w karate oprócz sparingu /walki/. Poprzez uczêszczanie dzieci na treningi okre¶lone zostaje ich zainteresowanie karate, poziom uzdolnieñ ruchowych, mo¿liwo¶æ organizmu do znoszenia du¿ych obci±¿eñ treningowych, warunków fizycznych potrzebnych w karate, ogólnej sprawno¶ci fizycznej z ukierunkowaniem na potrzeby karate oraz ocena ich wieku rozwojowego. Etap szkolenia pocz±tkuj±cego trwa w zale¿no¶ci od osi±ganych przez grupê rezultatów ok. 1-1,5 roku. Pod koniec szkolenia pocz±tkuj±cego zawodnicy dzieci powinny osi±gn±æ stopieñ karate 7.1 kyu za¶ m³odzie¿ i doro¶li 7 kyu a nawet 6 kyu. Na tym koñczy siê w klubie etap wszechstronnego rozwoju zawodnika, ponawia siê pomiar cech motorycznych zawodników i dokonuje selekcji w³a¶ciwej.

ETAP III

Kolejnym etapem szkolenia jest grupa ¶rednio zaawansowana. Tutaj zawodniczki i zawodnicy wchodz± w etap pracy ukierunkowanej. Poprzez powtarzalny i zaplanowany trening doprowadza siê do powstania u nich nawyków czuciowo-ruchowych charakterystycznych dla dyscypliny. Zmniejszenie obci±¿eñ uk³adu nerwowego oraz uk³adu ruchowego wraz z postêpuj±cym procesem nauczania a¿ do osi±gniêcia fazy nawyku umo¿liwia proporcjonalne zwiêkszanie obci±¿eñ treningowych, dziêki którym zawodnik na jednym treningu jest w stanie wykonaæ wiêcej powtórzeñ danego elementu w ró¿nych sytuacjach zadaniowych a dziêki temu zbli¿yæ siê do sytuacji jaka wystêpuje w walce sportowej. Na tym etapie oceniamy perspektywiczno¶æ karateków, zwracaj±c szczególna uwagê nie tyle na poziom ich cech wiod±cych, ile na tempo /dynamikê/ ich przyrostu.

Zawodników zapoznaje siê tak¿e na tym etapie z nowymi kombinacjami /trójelementowymi/ oraz pozosta³ymi kata /formami ruchowymi/ z grupy Heian. Zwiêksza siê tak¿e ob³o¿enie treningowe do 3 treningów tygodniowo po 1 godzinê zegarow±. Wprowadzane s± æwiczenia si³owe polegaj±ce g³ównie na oporowaniu w³asnego cia³a. To tutaj zawodnicy i zawodniczki spotykaj± siê po raz pierwszy z rywalizacj± sportow± organizowan± przez Podkomisjê Karate Shotokan W.S.I. Polskiego Zwi±zku Karate. Zawody te organizowane s± w indywidualnych formach ruchowych /kata/ oraz indywidualnych walkach umownych /kihon-ippon-kumite/.

W wyniku tych startów przeprowadza siê selekcjê zawodniczek i zawodników do szkolenia zawodniczego. Warto zauwa¿yæ, ¿e w pozosta³ych klubach Polskiego Zwi±zku Karate zaledwie ju¿ po roku treningów zawodniczki i zawodnicy trenuj± woln± walkê /sparing/. Szkolenie tradycyjne jest na pewno d³u¿sze, ale zapewnia ukszta³towanie lepszej techniki /trwalszych nawyków czuciowo-ruchowych/ i zrozumienia podstaw biomechaniki karate co przek³ada siê na zwiêkszon± kontrolê na zawodach w konkurencji kumite przy zachowaniu esencji karate tradycyjnego, czyli todome /finishing blow – j.ang/  wymogów ciosu koñcz±cego. Cios koñcz±cy to technika zdolna do unieszkodliwienia przeciwnika w realnej walce wykonywana moc± ca³ego cia³a przy zachowaniu:

-          prawid³owej trajektorii uderzenia/kopniêcia

-          kime /zogniskowanej w jednym punkcie energii psychicznej i fizycznej/

-          stabilnej pozycji /pionowa sylwetka/

-          presji wykonywanej na pod³ogê /piêta nogi zakrocznej doci¶niêta do pod³o¿a/

-          okrzyku /kiai/

Na etapie ¶rednio zaawansowanym wprowadza siê w treningu wiele æwiczeñ wykonywanych z parterem np. bunkai kata, czyli zastosowanie techniki kata w praktyce. Ponadto w treningu walki wprowadza siê jiyu-ippon-kumite, czyli walkê pó³woln±. Zawodniczki i zawodnicy zapoznawani s± z pojêciem dystansu i timingu ataku oraz timingu obrony. Æwiczenia zawieraj±ce te elementy s± wprowadzeniem do wolnej walki /sparingu/, z którym spotkaj± siê podczas szkolenia zaawansowanego. Na tym etapie szkolenia wprowadzane s± podstawowe formy poruszania siê w walce oraz 2-3 podstawowe formy ataku i obrony wykonywane w formie walki pó³wolnej. W zakresie æwiczeñ ogólnorozwojowych wprowadza siê specjalistyczne æwiczenia si³owe /trening obwodowy/ oraz specjalistyczne æwiczenia szybko¶ciowe o charakterze startowym  w tym æwiczenia reakcji. Sporo æwiczeñ wykonywanych z partnerem zawiera elementy bezpo¶redniej rywalizacji /³apki, walki na klepniêcia, walki w parterze, itp./. Etap ¶rednio zaawansowany trwa oko³o 1-3 lat i zale¿y od uzyskanych osi±gniêæ i postêpów szkoleniowych zawodnika. Koñczy siê zdobyciem 4.1- 4.3 kyu w¶ród dzieci lub 5 kyu a nawet 4 kyu w¶ród m³odzie¿y i doros³ych. Równie¿ na tym etapie dokonuje siê pomiaru cech motorycznych zawodnika. Test wykonywany jest dwa razy w roku szkoleniowym /we wrze¶niu i w czerwcu/. Wyniki testu oraz stopieñ rozwoju cech motorycznych wraz z analiz± wyników osi±ganych przez zawodnika w rywalizacji sportowej stanowi± podstawê selekcji specjalistycznej w wyniku której indywidualizuje siê szkolenie i przenosi zawodnika do grupy zaawansowanej.

ETAP IV

W grupie zaawansowanej zwiêksza siê obci±¿enie treningowe.  Zajêcia prowadzone s± 3 x tygodniowo po 1,5 godziny ponadto osoby wyselekcjonowane do szkolenia zawodniczego otrzymuj± w okresie przygotowania ogólnego indywidualnie rozpisane treningi o charakterze ogólnorozwojowym i wytrzyma³o¶ciowym do samodzielnej realizacji. Celem szkolenia na tym etapie jest osi±gniêcie prawid³owej bazy motorycznej. Jako, ¿e karate jest typow± dyscyplin± halow± okres szczytu formy /okres startowy/ przypada na styczeñ – luty. W okresie tym rozgrywane s±  Mistrzostwa Polski Juniorów M³odszych i Juniorów w karate WKF oraz Mistrzostwa Polski Juniorów i Seniorów w Karate WKF. Niestety drugie punktowane zawody Mistrzostwa Makroregionu M³odzików organizowane s± dopiero w maju. Jako, ¿e w klubie nie ma grup wyodrêbnionych wiekowo lecz tylko pod wzglêdem posiadanego przez zawodników stopnia zaawansowania  trudno jest przygotowaæ 2 odrêbne wiekowo grupy do startu w 2 ró¿nych czasowo imprezach. Ratujemy siê w takim przypadku zajêciami uzupe³niaj±cymi, które realizowane s± grup± wyselekcjonowanych zawodników przez 4-6 tygodni poprzedzaj±cych start w turnieju. Podczas takich zajêæ koncentrujemy siê na du¿ej intensywno¶ci zajêæ przy stosunkowo nie wielkiej objêto¶ci pracy treningowej. Dominuj± æwiczenia na dynamikê, szybko¶æ startow± oraz æwiczenia reakcji /timingu/. W koñcowych 2 tygodniach maleje intensywno¶æ zajêæ. Przygotowujemy zawodników taktycznie do turnieju oraz  psychicznie /turniej nie jest celem w sobie, jest ¶rodkiem do dalszego poznawania siebie/. Wieloletnia praktyka pokaza³a, ¿e zawodniczki i zawodnicy w stosunku do których nie formu³uje siê nadmiernych wymagañ wynikowych lepiej znosz± stres przed startowy a nawet wykazuj± wiêksze zaanga¿owanie w rywalizacjê co w efekcie przynosi lepszy rezultat sportowy.

Poza prac± w ad hoc wyodrêbnionymi grupami przygotowuj±cymi siê do zawodów w grupie zaawansowanej realizujemy tradycyjne szkolenie karate shotokan W.S.I. Ka¿dy sezon rozpoczyna siê od treningów wprowadzaj±cych, ale po 2-3 tygodniach ich intensywno¶æ i objêto¶æ pracy treningowej szybko ro¶nie. W aspekcie technicznym w grupie tej wprowadza siê du¿o æwiczeñ z zakresu wolnej walki, samoobrony oraz bunkai kata. Na tym poziomie zaawansowania nauczamy tak¿e najwa¿niejszych kata mistrzowskich: Bassai-dai, Kanku-dai, Jion, Enpi, Hangetsu. Inne z 23 kata karate shotokan nauczane s± podczas szkoleñ z trenerami krajowymi i zagranicznymi. Æwiczenia realizowane s± w parach, trójkach , czwórkach, itp. Generaln± zasad± jest jednak gotowo¶æ do ich wykonania z ka¿dym partnerem niezale¿nie od wieku, p³ci, masy cia³a czy innych cech psychofizycznych. Niektóre treningi prowadzone s± tak¿e z wykorzystaniem tzw. pressingu, czyli psychofizycznego nacisku wywieranego przez instruktora na zawodnikach maj±cego za zadania uodporniæ ich psychicznie i przygotowaæ do podejmowania prawid³owych dzia³añ w sytuacji stresu zwi±zanego z walk±, zawodami, atakiem na ulicy, itp. Zajêcia takie zawsze s± niezwykle ciê¿kie /szczytowe ob³o¿enie treningowe/, charakteryzuj± siê maksymalnym wysi³kiem, stawianiem przez instruktora pozornie „niewykonalnych” zadañ, specyficzn± atmosfer± zajêæ w której dominuj± okrzyki treningowe, okrzyki trenera oraz „podgrzewanie emocji”. W efekcie takich zajêæ kszta³tuje siê silna psychika zawodnika. W zawodach a tak¿e podczas sytuacji zagro¿enia zwykle wcze¶niej zawodzi psychika ni¿ cia³o dlatego trening nie mo¿e ograniczaæ siê tylko i wy³±cznie do rozwoju fizycznego. Z fizjologicznego punktu widzenia organizm zawodnika mo¿e byæ bardzo sprawny, ale nie osi±gnie on optymalnej zdolno¶ci wysi³kowej, je¿eli jego psychika nie jest w³a¶ciwie uporz±dkowana.

W grupie zaawansowanej realizowany jest etap specjalny szkolenia. Na tym etapie ujawniany jest stopieñ motywacji do osi±gania najwiêkszych sukcesów oraz zdolno¶æ do pokonywania trudno¶ci staj±cych na ich drodze. Podczas treningów du¿± uwagê zwraca siê na jego zindywidualizowanie /rozwijanie technik i rozwi±zañ taktycznych najlepiej przystosowanych dla danego zawodnika/. Koncentrujemy siê tu przede wszystkim na zastosowaniu wyuczonych wcze¶niej ruchów w warunkach walki, kszta³tujemy umiejêtno¶ci techniczno-taktyczne oparte na przejawach naturalnej reakcji ruchowej  samoobrony eliminujemy z³e nawyki i reakcje w trakcie treningowych sparingów oraz nie rozwijamy nadmiernie gibko¶ci, ale koncentrujemy siê na jej zachowaniu /poniewa¿, w ¿adnym æwiczeniu nie jest mo¿liwe osi±gniêcie krañcowej szybko¶ci, je¶li posiadana gibko¶æ bêdzie wykorzystana do koñca/. Etap szkolenia zaawansowanego trwa oko³o 2-3 lat.  Zawodniczki i zawodnicy na tym etapie powinni osi±gn±æ 3-1 Kyu /br±zowe pasy/ aby po ³±cznym okresie 5-8 lat treningu przyst±piæ do egzaminu na stopieñ mistrzowski 1 Dan /czarny pas/, który jest adekwatnym poziomem technicznym do brania udzia³u we wspó³zawodnictwie sportowym rangi MP. Na tym etapie równie¿ dwukrotnie ka¿dego roku dokonywany jest pomiar g³ównych cech motorycznych zawodnika.

W grupie zaawansowanej w KKT Wa³cz æwiczy najwiêcej osób startuj±cych zawodniczo w turniejach sportu kwalifikowanego i powszechnego. Grupa te liczy obecnie oko³o 22 osoby. S± w¶ród nich medali¶ci Mistrzostw Polski Seniorów, Medali¶ci Mistrzostw Polski Juniorów M³odszych a nawet Mistrzostw Makroregionu M³odzików. Zró¿nicowana wiekowo grupa jest jednak wzglêdnie homogeniczna w aspekcie uzyskanych wyników szkoleniowych i zaawansowania technicznego. Æwicz± w niej tak¿e osoby doros³e, które dawno ju¿ zakoñczy³y starty w turniejach. Swoj± postaw± pokazuj± m³odszym kole¿ankom i kolegom, ¿e karate nie musi siê koñczyæ wraz z zakoñczeniem kariery sportowej. Zawodnicy i zawodniczki Klubu Karate Tradycyjnego, którzy wchodz± w sk³ad kadry wojewódzkiej juniorów m³odszych i juniorów bior± udzia³ w dodatkowych szkoleniach organizowanych przez wojewódzkie interdyscyplinarne stowarzyszenia sportowe /Wojewódzkie Federacje Sportu/. Plany tych szkoleñ oraz sk³ad kadry szkoleniowej /trenerów koordynatorów/ okre¶la Polski Zwi±zek Karate. Zawodnicy wyselekcjonowani do szkolenia wojewódzkiego powinni zostaæ objêci szkoleniem co najmniej 48 dni w roku za¶ dla m³odzików 26 dni szkolenia podzielone na 2 obozy oraz 2 konsultacje. W karate okres ten wynosi dla juniorów m³odszych 47 dni podzielone na 3 obozy oraz 4-5 konsultacji za¶ w przypadku  m³odzików 25 dni realizowanych podczas 10 dniowego obozu letniego oraz 3 konsultacji.

Klub Karate Tradycyjnego w Wa³czu, zgodnie z filozofi± World Shotokan Institute stawia sobie za cel wykszta³cenie wszechstronnie rozwiniêtej jednostki ludzkiej dla której udzia³ we wspó³zawodnictwie sportowym nie jest celem samym w sobie, lecz zaledwie ¶rodkiem do osi±gniêcia tego celu, czyli dla pe³niejszego poznania siebie, w³asnych mo¿liwo¶ci i w³asnych ograniczeñ. Przy takim traktowaniu zawodów przeciwnikiem dla zawodnika nie jest osoba staj±ca przed nim podczas turnieju, ale on sam dla siebie. W zawodach karate shotokan W.S.I. nie ma kategorii wagowych, bowiem karate jest sztuk± samoobrony a jej nadrzêdnym celem jest gotowo¶æ do stawienia czo³a ka¿demu przeciwnikowi niezale¿nie od jego wagi, wzrostu czy p³ci. Walki rozgrywane s± do jednego trafienia /ippon/ poniewa¿ realna walka nie daje szansy na powtórzenie ataku i czêsto koñczy siê ju¿ po pierwszym trafieniu. Tak¿e wymogi wiekowe /limity/ startu w zawodach karate shotokan W.S.I. s± zasadniczo odmienne od przepisów typowo sportowych organizacji. Np. w kumite mo¿na walczyæ do 50 roku ¿ycia za¶ w kata nie ma w ogóle ograniczeñ wiekowych /dla porównania w karate sportowym WKF górn± granic± jest 35 rok ¿ycia/. Udzia³ we wspó³zawodnictwie sportowym jest wa¿ny tak¿e dla zawodników karate tradycyjnego shotokan. Ka¿dy start jest motywem do dodatkowego treningu i zwiêkszonego wysi³ku podczas zajêæ. Rywalizacja daje szansê na sprawdzenie siebie – swojej techniki a w szczególno¶ci swojej psychiki /stopnia kontroli emocji/. Start w turnieju daje nam bogat± wiedzê o zawodniku, któr± wykorzystujemy nastêpnie w dalszej pracy szkoleniowej.

 


 
 
    projekt, wykonanie: Dekorus