Kwiecieñ 1965, czterech japoñskich instruktorów Japoñskiego Stowarzyszenia Karate /JKA/ naucza pocz±tkowo na weekendowym seminarium w Niemczech. Oprócz organizatora szkolenia, mistrza wysokiej rangi - Taiji Kase, s± tam równie¿, wówczas jeszcze m³odzi, instruktorzy JKA: Hirokazu Kanazawa, Keinosuke Enoeda oraz Hiroshi Shirai. Ka¿dy z tych instruktorów opracowa³ swoje w³asne zasady rozumienia karate. W pamiêci nadal pozostaj± pokazy wolnej walki i samooobrony mistrzów Enoedy, Kanazawy i Shirai'a podczas II Mistrzostw Niemieckiego Zwi±zku Karate /DKB/ przy okazji seminarium w Bad Godesberg. Tych trzech m³odszych mistrzów mia³o wówczas od 28 do 34 lat i demonstrowa³o karate w ca³ej swej doskona³o¶ci. Sensei Shirai po uczestnictwie jako instruktor w pierwszym Gasshuku 1974 w Kiel oraz w seminariach karate w innych Dojo, przede wszystkim w Saarland, sta³ siê podczas Kata-Special w Göttingen, dla wielu ¶rodowisk karate po raz pierwszy osi±galnym nauczycielem.
Jak rozwin±³ siê ten cz³owiek w ci±gu 36 lat, który nieprzerwanie æwiczy ka¿dego dnia?
Na pocz±tek parê informacji z ¿ycia Hiroshi Shirai. Ten ¶wiatowej s³awy instruktor urodzi³ siê 31 lipca 1937 roku w pobli¿u Nagasaki. Dnia 9 sierpnia 1945 jako 8-letni uczeñ prze¿y³ drugi nalot bomby atomowej. Po ukoñczeniu liceum, w 1955 roku jako student Uniwersytetu Komazawa zamieszka³ w Tokio. Studiowa³ geografiê i obroni³ siê 4 lata pó¼niej. Pierwszy kontakt z Karate mia³ na Uniwersytecie w 1956 roku. Jego nauczycielem z Komazawa-dai by³ Hidetaka Nishiyama, który obok znanych mistrzów, takich jak: Masatoshi Nakayama i Taiji Kase uczy³ siê od za³o¿yciela systemu Shotokan, Gichina Funakoshi. Kto zna H. Nishiyamê i jego karate, zrozumie równie¿ karate Sensei Shirai.
Po studiach trafi³ do Honbu-Dojo JKA do klasy instruktorskiej, któr± ukoñczy³ w 1962 roku dyplomem instruktora. Ju¿ w 1959 roku, jeszcze jako student, po raz pierwszy bra³ udzia³ w Mistrzostwach JKA i zdoby³ III. miejsce w kumite, za Takayuki Mikami i Hirokazu Kanazaw±. Dwa lata pó¼niej zdoby³ srebrny medal w kumite za Tetsuhiko Asai i III miejsce w Kata-Shiai. W 1962 zdoby³ tytu³ Wielkiego Mistrza JKA dziêki podwójnemu zwyciêstwu w kumite i kata. Po ukoñczeniu szkolenia instruktorskiego w 1962 roku, Hiroshi Shirai naucza³ karate w dawnym uniwersytecie i w Honbu-Dojo JKA (w miêdzyczasie H. Nishiyama wyruszy³ jako instruktor do Los Angeles w USA).
W 1965 roku JKA wys³a³o instruktorów: Kase, Kanazawa, Enoeda i Shirai na szkolenie do USA, Europy /m.in. do organizacji DKB w Bad Godesberg/ oraz do po³udniowej Afryki. Na koñcowym etapie ich miêdzykontynentalnej podró¿y postawili wyra¼nie zaakcentowali swój pobyt w JKA Po³udniowej Afryki u Stana Schmidta gdzie pozostali przez 6 miesiêcy, zanim wyruszyli w ró¿ne strony ¶wiata. W listopadzie 1965 roku Mistrz Shirai zosta³ przez JKA skierowany do W³och. Polecia³ bezpo¶rednio z Pd. Afryki do Mediolanu i mieszka tam do tej pory. Jego pierwszymi uczniami byli m. in. Ennio Falsoni, Fassi, Parisi.
Co my¶li dawny instruktor JKA, pochodz±cy z silnie ukierunkowanej na sztuki walki linii karate mistrza Nishiyamy, lecz ju¿ od 36 lat mieszkaj±cy wy³±cznie w Europie ?
Centraln± osob± jest mistrz. Musi emanowaæ energi±, patrz±c na innych musi pytaæ siebie: jak mogê siê dalej rozwijaæ ? W tym zawiera siê tak¿e to, ¿e nauczyciel równie¿ w pó¼niejszych latach dalej æwiczy i szuka nowych dróg. Wówczas jeszcze, bêd±c m³odymi instruktorami JKA, przyrzekli sobie, æwiczyæ do 60-tego roku ¿ycia. Dzi¶ Sensei Shirai, maj±c 64 lata, mówi: „Muszê æwiczyæ do 70 roku ¿ycia, abym byæ mo¿e w wieku 80 lat móg³ staæ siê mistrzem”... Aby osi±gn±æ ten cel, nale¿y nauczyæ siê odpowiednio pos³ugiwaæ w³asnym cia³em. Miêdzy cia³em a duchem istnieje ¶cis³y zwi±zek. Rozwój wy³±cznie jednego z tych elementów nie wystarczy. Zarówno cia³o jak i duch, musi podlegaæ równomiernemu rozwojowi.
Hiroshi Shirai, mimo i¿ wraca nieraz do domu z seminariów zagranicznych o wczesnych godzinach np. o 3:00 nad ranem trening w jego Dojo zaczyna siê o 6:00 i on równie¿ wstaje. Jest wprawdzie bardzo zmêczony i wola³by lepiej pospaæ. Jednak, gdy minie pó³ godziny treningu i przezwyciê¿a swoj± senno¶æ, to czuje siê na treningu wygranym. Gdyby nie poszed³ na trening, uwa¿a³by siê za przegranego. Równie¿ technicznie nale¿y próbowaæ z siebie jak najwiêcej dawaæ. To jest znamienne dla Shotokan. Niskie pozycje i d³ugie techniki wymagaj± starañ, ale cia³o staje siê dziêki temu bardziej giêtkie.
Przypisuje mu siê osi±ganie niezwykle mocnej techniki. Decyduj±ce jest dla niego, jak równie¿ dla jego nauczyciela H. Nishiyamy zasada Kime oraz Ippon. Giêtko¶æ jest równie¿ cenna, lecz stoi u niego na drugim miejscu. Wa¿na jest precyzja technik punktowanych. W taki sposób rozumiany jest system walki w ITKF H. Nishiyamy. Przez usportowienie karate po utworzeniu w 1970 roku pierwszej du¿ej ¦wiatowej Organizacji Karate (WUKO), polityka sportowa zaczê³a nabieraæ w karate coraz to wiêkszego znaczenia. W d±¿eniu za akceptacj± olimpijsk±, która zapewni³aby poszczególnym zwi±zkom narodowym korzy¶ci finansowe i publiczn± aprobatê, wkradaj± siê do tej sztuki walki jednak obce idee i elementy.
Pomimo przynale¿no¶ci instruktorów JKA z lat 60-tych do najró¿niejszych organizacji z odmiennym nastawieniem do wspó³zawodnictwa, pozostaj± oni nadal ze sob± zwi±zani. Hiroshi Shirai przynale¿y do ITKF, organizacji jego nauczyciela H. Nishiyamy. K. Enoeda zwi±zany jest z JKA oraz Europejsk± Federacj± Karate Shotokan (ESKA), do której nale¿y równie¿ DKV. H.Ochi, trener naszej kadry narodowej, jest nadal cz³onkiem JKA, ale z DJKB równie¿ w WKC (World Karate Confederation), która reprezentuje odmienne idee. Jednak ci instruktorzy z generacji lat 60-tych pozostaj± wierni pierwotnej linii, sztukom walki.
Dla Mistrza Shirai wa¿ne jest ostatecznie zrozumienie drogi starych mistrzów. Równie¿ tyczy siê to Kata. Do momentu jego wyszkolenia w JKA na instruktora klasy, æwiczony by³ jedynie przebieg Kata. Bunkai rozwinê³o siê w JKA pod koniec lat 60-tych. Sensei Shirai, w trakcie swojego szkolenia w JKA na instruktora, chodzi³ do mistrzów Shorin Ryu z kierunku/od³amu Goju Ryu, aby poznaæ znaczenie ruchów Kata. Nazwy Kata posiadaj± g³êbsze znaczenie. Tak te¿ nazwa Kata Sochin oznacza miasto w Chinach otoczone wielkimi murami. W tym sensie Sochin to Kata odznaczaj±ce siê du¿ym zaanga¿owaniem cia³a, poprzez mocne techniki obronne i niskie pozycje. Nazwa Hakko (8 kierunków, b³yskawice/pioruny), któr± Yoshitaka Funakoshi, syn za³o¿yciela Shotokanu Gichina Funakoshi, wprowadzi³ dla tego Kata, nie przyjê³a siê.
H. Shirai uwa¿a, ¿e poznawanie Kata poprzez jego Bunkai jest bardzo cenne i dla zrozumienia karate nieodzowne. Przy tym istnieje wiele ró¿nych dróg do zrozumienia poszczególnych Kata. W m³odych latach powinno siê æwiczyæ kata, jako kolejno po sobie nastêpuj±ce techniki, tak d³ugo, aby nie my¶leæ ju¿ o kolejno¶ci i wykonywaniu technik. Wraz z wiekiem bunkai staje siê coraz istotniejsze. Bunkai zostanie wykonane prawid³owo, dopiero wówczas, gdy techniki „przenikn± do krwi i ko¶ci”. Wymaga to czasu i wielu lat ciê¿kiego treningu.
Co kryje siê ostatecznie za tak± postaw± i tymi wyobra¿eniami o karate ?
Sztuki walki s± w³a¶ciwym ¼ród³em karate. Sztuki walki rz±dzi³y ¿yciem samurajów. To jest wprawdzie typowo japoñska postawa ducha, która (Nie-Japoñczykom) pozosta³ym mo¿e siê wydawaæ obca. Samuraj musia³ byæ silny. Co¶ z jego postawy jest przekazywane w karate. To siê dzieje tylko wówczas, gdy nauczyciel pokazuje to swoim ¿yciem. Uczeñ, który czuje tego ducha w nauczycielu, mo¿e byæ tym inspirowany i przej±æ to dla siebie. Jest nak³aniany do na¶ladowania nauczyciela i pod±¿ania t± drog± w ramach w³asnych mo¿liwo¶ci. Uczeñ powinien z nich stale czerpaæ, gdy¿ rozwój jego cia³a i ducha pomaga mu w pracy, a tak¿e w prywatnych kontaktach. Gdy H. Shirai zauwa¿a pozytywne zmiany u swoich uczniów, jest bardzo szczê¶liwy, a to motywuje go do dalszego dzia³ania. Musi æwiczyæ Karate równolegle cia³em i duchem, aby byæ zarówno uczniem jak i mistrzem Karate. To jest droga Hiroshi Shirai.
Fritz Wendland
JKA-Karate Magazine