W dniach 30.05-02.06.2013 w Wilnie /Litwa/ odby³o siê II Szkolenie Karate Shotokan które prowadzili Sensei Karolina Pytel-Ruta /4 Dan/ oraz Sensei Zbigniew Ruta /5 Dan/. Szkolenie zorganizowa³ Prezes Klubu Karate Tradycyjnego "Puma". By³ to ju¿ drugi z kolei wyjazd szkoleniowy do Wilna w ostatnich latach. Organizatorem wyjazdu na t± imprezê by³ Klub Karate Tradycyjnego w Wa³czu. Wyjazd zosta³ sfinansowany m.in. ze ¶rodków otrzymanych z Urzêdu Miejskiego oraz Urzêdu Gminy w Wa³czu. £±cznie w wyje¼dzie wziê³y udzia³ 23 osoby z Wa³cza, Tuczna i Cz³uchowa.
Pi±tkowy poranek przywita³ nas w Wilnie opadami deszczu, które i tak wydawa³y siê nam nie wielkie zwa¿ywszy na ulewy w jakich by³o nam dane jechaæ. Po przyje¼dzie zostali¶my zakwaterowani w Litewskim O¶rodku Przygotowañ Olimpijskich. Po krótkim odpoczynku odby³ siê pierwszy z 4 treningów. W szkoleniu bra³o udzia³ oko³o 50 zawodniczek i zawodników z 4 klubów. Zajêcia odbywa³y siê w dwóch grupach zaawansowania.
Pierwszy trening w grupie starszej /5-1 Kyu + Dan/ to przede wszystkim zastosowanie kihonu oraz trening dystansu w blokowaniu i kontrataku. Proste techniki w zmiennym dystansie i zmiennej sytuacji okaza³y siê wcale nie takie proste na jakie wygl±da³y pocz±tkowo, jednak po pewnym czasie wszyscy znakomicie dawali sobie radê. Ju¿ podczas pierwszego treningu wyra¼nie by³o widaæ lepszy ni¿ w roku ubieg³ym poziom treningowy. Nasi litewscy przyjaciele radzili sobie znakomicie wykazuj±c dobre zaanga¿owanie i poprawn± technikê. Po zastosowaniu kihonu przyszed³ czas na Bassai-dai Engi Bunkai Ichi. W grupie m³odszej /6-9 kyu/ Sensei Karolina Pytel-Ruta /4 Dan/ poprowadzi³a ciekawe æwiczenia do kumite opieraj±ce siê o zmienn± sytuacj± w jakiej znajduj± siê tori i uke zarówno je¶li chodzi o ich zadanie oraz rodzaj ataku czy kierunek zej¶cia do pozycji. Pocz±tkowo wszyscy dawali sobie znakomicie radê, jednak przy du¿ej zmienno¶ci technik pojawi³o siê wiêcej problemów. Taka sytuacja niestety jest wynikiem schematycznego treningu jaki nadal panuje w wiêkszo¶ci dojo zarówno na Litwie jak i w Polsce. Karate W.S.I. cechuje siê wielk± zmienno¶ci± æwiczonych sytuacji treningowych oraz stosowanych technik co zmusza umys³ do maksymalnej pracy podczas zajêæ. Konsekwencj± tego stanu rzeczy jest prze³amanie stereotypów ruchowych zawodników oraz w porównaniu do innych szkó³, zdolno¶æ do dowolnej reakcji w sytuacji zagro¿enia.
Po pierwszym treningu nasza grupa zosta³a zaproszona na kolacjê w restauracji nad brzegiem jeziora w Trokach /Trakai/, dawnej stolicy Litwy. Mieli¶my tam odbyæ statkiem rejs po jeziorze wokó³ twierdzy niestety silna ulewa spowodowa³a, ¿e musieli¶my zrezygnowaæ z tej niew±tpliwej atrakcji. Podczas kolacji wszyscy nasi zawodnicy otrzymali pami±tkowe gad¿ety oraz reklamówki z napojami oraz upominkami. Rodzice dzieci bior±cych udzia³ w szkoleniu i æwicz±cych na co dzieñ w klubie "Puma" zapytali naszych Sensei o wra¿enia z pobytu na Litwie. Jednocze¶nie podzielili siê refleksjami na temat ich oceny karate shotokan szko³y Mistrza Shirai oraz warsztatu trenerskiego Sensei Zbigniewa Ruty /5 Dan/ i Sensei Karoliny Pytel-Ruta /4 Dan/. Tego wieczora pad³o pod adresem naszym trenerów bardzo wiele mi³ych s³ów jednak jak zauwa¿y³ Sensei Ruta, ..."nie jestem wielkim mistrzem, jestem tylko zawodowym nauczycielem karate. Je¿eli chcecie poznaæ prawdziwego Mistrza karate to przyjed¼cie do Polski na szkolenie z Sensei Hiroshi Shirai /10 Dan/. On jest prawdziwym Wielkim Mistrzem !"... Nastêpnie zebrani mogli zobaczyæ kilka filmów przedstawiaj±cych poziom karate innych szkó³ na Litwie jednak jak powiedzia³ nasz Sensei tego nie nale¿y komentowaæ... Po pysznej kolacji kiedy przesta³o na chwilê padaæ udali¶my siê pod twierdzê aby zrobiæ kilka pami±tkowych fotografii. Pani Alina Obolewicz, nasz przewodnik piêknie opowiada³a o historii i najnowszych dziejach narodu polskiego i litewskiego. Obejrzeli¶my tak¿e wspania³e domki Karaimów po czym pojechali¶my na nocleg do o¶rodka.
Sobota przywita³a nas piêknym s³oñcem i wysok± temperatur±. Po ¶niadaniu udali¶my siê na drugi trening. Tym razem Sensei Zbigniew Ruta /5 Dan/ poprowadzi³ dalszy ci±g treningu Bassai-dai Engi Bunkai Ichi oraz w drugiej godzinie zajêæ trening Tekki Shodan Bunkai Omote. Z kolei Sensei Karolina kontynuowa³a zajêcia z poprzedniego dnia, wprowadzaj±c zró¿nicowane Kihon-ippon-kumite oraz kata Heian Nidan i Heian Yondan. Po przerwie obiadowej nasi trenerzy wymienili siê w prowadzeniu grup. W grupie starszej Sensei Karolina kontyuowa³a trening Bassai-dai wprowadzaj±c Engi Bunkai Ni oraz powtórzy³a Tekki-Shodan Bunkai Omote. Sensei Ruta z kolei poprowadzi³ trening blokowania w kumite dla grupy m³odszej, podstawowy kihon oraz zaprezentowa³ elementy Kihon-ippon-enka-kumite. Niestety z tym ostatnim materia³em szkoleniowym najm³odsi mieli spore problemy. Jednak to materia³ przeznaczony przede wszystkim do zielonych pasów... Podczas sobotnich zajêæ obaj Sensei zwracali wielk± uwagê na zaanga¿owanie mentalne w trening, na skupienie wewnêtrzne oraz zewnêtrzne /na przeciwniku/. Ponadto w grupie starszej Sensei Zbigniew Ruta /5 Dan/ nieustannie zwraca³ uwagê na prawid³owe oddychanie zarówno w kata jak i bunkai bez partnera czy z partnerem.
Po obiedzie przetransportowano nasz± grupê na stare miasto. Wileñska starówka zrobi³a na nas ogromne wra¿enie. Jest piêknie odnowiona a jej niespieszny klimat prawdziwie oddaje oblicze tego miasta. Pani Alina jak w dniu poprzednim opowiada³a nam o historii mijanych miejsc. ..." w tym domu mieszka³ Stanis³aw Moniuszko, naprzeciwko mieszka³ Ignacy Kraszewski a tutaj Józef Pi³sudski"... Historia niemal na wyci±gniêcie rêki. Oczywi¶cie najpierw poszli¶my pod obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. Ka¿dy kto czyta³ Pana Tadeusza Adama Mickiewicza pamiêta s³owa inwokacji ..."Matko Boska co w Ostrej ¶wiecisz bramie"... Teraz ka¿dy móg³ J± ujrzeæ a nawet przyklêkn±æ przed jej obliczem. Mistyczne doznanie. Potem zobaczyli¶my wiele znanych i nie znanych zak±tków Wilna a w koñcu po d³ugim marszu w upaln± pogodê doszli¶my do "Gediminas Dvoras" wykwintnej restauracji w której zasiedli¶my do kolacji. Po kolacji wrócili¶my do hotelu zmêczeni ale pe³ni wra¿eñ. Kiedy ju¿ chcieli¶my siê k³a¶æ do ³ó¿ka nasz Sensei zapowiedzia³, ¿e przebieramy siê na trening. Na pocz±tku wszyscy my¶leli, ¿e to ¿art, ale kiedy zobaczyli¶my obu naszych trenerów w karategi na korytarzu to wszyscy pêdem przebrali siê i wybiegli z pokoi. Nastêpnie Sensei poinformowa³ nas, ¿e dzisiaj jest Dzieñ Dziecka i jako prezent dla nas odwo³uje trening ! ¦miechu by³o co nie miara... Po pó³ godzinie wszyscy ju¿ spali...
W niedzielê rano odby³ siê ostatni trening. Tym razem pod czujnym okiem kamery telewizyjnej, która filmowa³a go od pierwszej do ostatniej minuty. W grupie starszej Sensei Ruta wprowadzi³ rozwiniêcie treningu zastosowania technik podstawowych, jednak tym razem stosowano zmienne techniki w ataku. Po po³owie zajêæ powtórzono dynamiczne Tekki-Shodan Bunkai Omote w parach a na koñcu zajêæ indywidualnie z pe³nym zaanga¿owaniem /Niju-bun/. Po zakoñczeniu zajêæ wszystkim uczestnikom II Szkolenia Karate Shotokan wrêczono dyplomy uczestnictwa za¶ Sensei Zbigniew Ruta /5 Dan/ i Sensei Karolina Pytel-Ruta /4 Dan/ udzielili wywiadu dla litewskiej telewizji. Mamy nadziejê, ¿e utrwalony materia³ stanowi³ bêdzie znakomit± wizytówkê karate shotokan szko³y Mistrza Shirai i przyczyni siê do jej dalszej popularyzacji na Litwie. Mamy nadziejê, ¿e równie¿ w Polsce zobaczymy ten program.
Z reporterskiego obowi±zku dodajmy równie¿, ¿e podczas szkolenie egzamin poprawkowy na 2 Kyu z wynikiem pozytywnym zaliczy³ Ginautas Gudziunas, za¶ na 3 Kyu promocjê otrzyma³a Irena Glinskiene. Obu osobom serdecznie gratulujemy !
Sensei Zbigniew Ruta /5 Dan/, Sensei Karolina Pytel-Ruta /4 Dan/ oraz wszyscy uczestnicy wyjazdu bardzo dziêkuj± organizatorowi szkolenia za przygotowanie specjalnego programu pobytu naszej grupy, za wielk± serdeczno¶æ okazywan± nam na ka¿dym kroku oraz tradycyjn± litewsk± go¶cinno¶æ z jak± siê spotkali¶my. Specjalne podziêkowania dla osób które pomaga³y w realizacji tego programu i ca³ego szkolenia: Alina Preskieniene, Irena Glinskiene, Sandra Jomantaite, Alina Obolevic, Ramune Pundyte, Gintaras Simanaitis, Gintautas Gudziunas, Ivan Andrijevskij, Romualdas Marinovskis, Aleksandras Narkevicius.