close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
   strona g³ówna 
 

 

 



Warsztaty kaligrafii japońskiej Shodo - Wałcz, 12.03.2016

W sobotê 12.03.2016 roku w Wa³czu odby³y siê warsztaty kaligrafii japoñskiej - Shodo zorganizowane przez zwi±zek sportowy World Shotokan Institute - Poland. Dziêki uprzejmo¶ci Starosty Wa³eckiego Dr Bogdana Wankiewicza zajêcia mog³y siê odbyæ w sali narad wa³eckiego Starostwa Powiatowego. Warsztaty poprowadzi³a Sensei Yoshimi Nakayasu /5 Dan/ nauczycielka kaligrafii oraz jêzyka japoñskiego ze szko³y jêzykowej Murasaki w Warszawie. Sensei Nakayasu mieszka w Polsce ju¿ od niemal 10-ciu lat i bardzo dobrze mówi po polsku co by³o niew±tpliw± zalet± warsztatów. Podczas zajêæ mo¿na by³o dowiedzieæ siê sporo o samej kaligrafii, ale tak¿e o jêzyku japoñskim, kulturze Japonii i wielu ró¿nych zagadanieniach, które poruszano w lu¼nej rozmowie. Yoshimi-san  towarzyszy³ jej m±¿ Micha³, który aktywnie wspiera³ j± w przeprowadzeniu zajêæ.

Shodo to wyra¿anie siebie poprzez pisanie.  Aby umieæ pisaæ i czytaæ w jêzyku japoñskim nale¿y poznaæ 50 znaków katakany (s³u¿y do zapisywania wyrazów obcojê¿ycznych), 50 znaków hiragany (oryginalny alfabet japoñski) a do tego jeszcze 1945 znaków kanji oznaczaj±ceych ca³e wyrazy (kanji pochodz± z Chin)... Do tego aby zaj±æ siê kaligrafi± trzeba mieæ czyste serce (SHIN), przygotowane i wytrenowane cia³o (GI) oraz nienagann± technikê (TAI), któr± zdobywa siê latami poprzez ci±g³e æwiczenia. W czasie warsztatów wielu z nas przekona³o siê, ¿e nawet wykaligrafowanie jednej prostej linii nastrêcza sporo problemów... Oczywi¶cie w miarê up³ywu czasu i ilo¶ci zu¿ytego tuszu oraz rosn±cej sterty zapisanych kartek nasze umiejêtno¶ci nieco wzros³y przynajmniej na tyle aby ka¿dy z nas spróbowa³ wykaligrafowaæ trudniejszy wyraz na papierze ry¿owym. 

Na zakoñczenie warsztatów ka¿dy uczestnik otrzyma³ kaligrafiê swojego imienia w wykonaniu naszego go¶cia. Obserwowanie lekko¶ci i p³ynno¶ci ruchów pêdzla Sensei Nakayasu by³o nie lada przyjemno¶ci±. Wszyscy patrzyli¶my z podziwem jak na bia³ych kartach w ci±gu sekund pojawia³y siê piêkne znaki katakany o doskona³ych proporcjach i formach. Spêdzili¶my sobotnie przedpoludnie na ponawaniu kolejnego elementu kultury Orientu, na zg³ebienie którego trzeba wielu lat pracy i g³êbokich studiów. Czy karatedo ró¿ni siê a¿ tak bardzo od shodo ?! Wszak w ka¿dej z nazw wystêpuje znak:"do" oznaczaj±cy drogê, synonim ci±g³ego doskonalenia siê w poszukiwaniu idea³u.

W przerwie z³o¿yli¶my gratulacje Oskarowi Michorkowi, który obchodzi³ swoje urodziny i przyniós³ na warsztaty pyszne ciasto. Jubilatowi od¶piewali¶my tradycyjne "sto-lat" ale co poniektórzy dopytywali siê jeszcze o "pasowanie":) Obs³ugê fotograficzn± warsztatów zapewni³ Bartosz Æmiel który uwieczni³ to niecodzienne wydarzenie na piêknych zdjêciach. Bardzo wszystkim dziêkujemy za wziêcie udzia³u w warsztatach oraz ciep³e przyjêcie naszych wspania³ych go¶ci. Mamy nadziejê, ¿e impreza spe³ni³a Wasze oczekiwania. Arigato gozai mashita ! Oss !

NASZ GO¦Æ O SOBIE: 

..."Moje imiê mo¿na przet³umaczyæ jako „dojrzewaæ naprawdê dobrze”. Znaczy to, ¿e powinno mnie czekaæ du¿o dobrych rzeczy w ¿yciu. W Japoni rodzice po zastanowieniu jakie ¿ycie chc± dla swoich dzieci, wybieraj± kanji które sk³adaj± siê na imiê dziecka. Pochodzê z Shizuoki, a obecnie mieszkam w Warszawie.

Wychowywa³am siê w spokojnej niemaj sielankowej okolicy. Dooko³a wszêdzie plantacje herbaty co na pewno wp³ynê³o na moj± osobowo¶æ. Od najm³odszych lat mia³am ca³kowicie wype³nione dni. Szko³a, lekcje kaligrafii, gra na fortepianie. Jednak gdyby nie to wszystko nie by³abym teraz tym kim jestem, dlatego nie mogê powiedzieæ, ¿e taka ilo¶æ pracy i zajêæ ¼le na mnie wyp³ynê³a. Do szko³y ¶redniej bardzo du¿o p³ywa³am (codziennie ok. 4000m), w zawodach wypada³am ¶rednio, ale p³ywanie pozowli³o mi nabraæ hartu ducha.

Naukê gry na fortepianie rozpoczê³am w wieku 5 lat. Do 13 roku ¿ycia uczy³am siê gry metod± Suzuki. Ukoñczy³am Uniwersytet muzyczny w Tokio (Kunitachi) po czym przyjecha³am na sta¿ do Polski który ukoñczy³am na Uniwersytecie muzycznym Fryderyka Chopina (fortepian). Koncertowa³am w Japonii, Polsce, Angli oraz Tajlandii.

Od 8-go roku ¿ycia uczê siê kaligrafii. Nale¿ê do szko³y Kenyuukai (硯友会). Bardzo szybko uda³o mi siê osi±gn±æ 5 dan mistrzowski w kaligrafii Japoñskiej. Dosta³am wiêcej ni¿ 100 nagród w ró¿nych konkursach kaligraficznych. Obecnie w Warszawie uczê kaligrafii w „Centrum Kaligrafii Japoñskiej Murasaki”. Poza nauk± kaligrafii prowadzi³am ponad 100 pokazów na terenie ca³ej polski. Przekazuj±c swoj± wiedzê, filozofiê poprzez warsztaty, telewizjê, radio czy te¿ czasopisma. Rozmy¶lanie o tym w jaki sposób najlepiej przekazaæ moj± wiedzê dla uczniów sta³o siê dla mnie codzienno¶cia. Dodatkowo czasami organizuje koncerty pianistów japoñskich w polsce na których czasami te¿ gram.

Hobby: gotowanie. Ulubione s³owo: staraæ siê. Uwielbiam: graæ na fortepianie. Muzyka wzbogaci³a moje serce. W muzyce znajdujê ¶wiat marzeñ pe³en wyobra¼ni i mi³o¶ci. Graj±c u¿ywam d³oni do wyra¿enia siebiê. To samo mogê powiedzieæ o kaligrafii. Trzymaj±c w d³oni pêdzel za ka¿dym razem przelewam na papier czê¶æ siebie.

W Japonii od dawna mówi siê, ¿e aby czego¶ dokonaæ trzeba posiadaæ: serce (mentalno¶æ), technikê i wytrzyma³o¶æ. Wykonanie doskona³ej pracy to wynik balansu wszystkich trzech elementów. Niezale¿nie od tego czy osi±gam sukces czy te¿ pora¿kê, ka¿de do¶wiadczenie uczy mnie czego¶ nowego. Ka¿de do¶wiadczenie szlifuje diament mojego ¿ycia, tak zaczê³am my¶leæ i to sta³o siê czê¶ci± mojej filozofii po przeprowadzce do Polski. Teraz staram siê przekazaæ innym swoje do¶wiadczenia. Ka¿dego dnia uczê innych i oni te¿ ka¿dego dnia ucz± mnie"...

中安善実Yoshimi Nakayasu)


Fotogaleria: Wa³cz, 2016.03.13

 
    projekt, wykonanie: Dekorus