W dniu 26.02. 2006 roku w Tucholi odby³o siê szkolenie /kumite/ dla zawodniczek i zawodników w kategorii wiekowej juniora m³odszego, juniora i seniora. Tematem szkolenia by³o wprowadzenie do treningu zawodniczego kumite oraz rola i znaczenia strategii i timingu w kumite zawodniczym. Zajêcia prowadzi³ sensei Zbigniew Ruta /4 Dan/ - Przewodnicz±cy Podkomisji.
Szkolenie by³o znakomit± okazj± do prze¶ledzenia metodyki wprowadzania kumite w grupach poczatkuj±cych, ¶redniozaawansowanych i zaawansowanych. Sensei Ruta skoncentrowa³ siê na prawid³owym zrozumieniu ideii treningu kumite jako ci±g³ego i nieustaj±cego procesu doskonalenia samego siebie. Trening kumite podejmowany jedynie w celu odniesienia zwyciêstwa nad przeciwnikiem nie zapewnia niczego wiêcej oprócz z³udnego przekonania o w³asnej sile i skuteczno¶ci w walce, tymczasem prawdziwy budoka walcz±c na tatami walczy nie z przeciwniekiem ale ze sob± i w³asnymi ograniczeniami technicznymi i mentalnymi.
ZASADY - TIMING |
|
Podczas szkolenia omówiono i przeæwiczono podstawowe rodzaje timingu i strategie prowadzenia kumite wg "Coach Manual" Hidetaki Nishiyamy. Mimo zmêczenia wszyscy bardzo byli zaanga¿owani w szkolenie. Treningi przed³u¿y³y siê do 2 godzin ale i tak zabrak³o czasu na przedstawienie ca³ego materia³u. Postanowiono, ¿e tego typu szkolenia /jednodniowe/ odbywaæ siê bêd± czê¶ciej dla podniesienia poziomu technicznego zawodniczek i zawodników.
Podczas spotkania w Tucholi odby³o siê tak¿e szkolenie sêdziowskie w którym wziê³o udzia³ 17 sêdziów i kandydatów na sêdziów z naszej Podkomisji. Tematem szkolenia by³a standaryzacja kata wed³ug W.S.I. Podczas treningu sêdziowskiego powtórzono zasady oceny kata oraz przedyskutowano je w aspekcie oceny systemem chor±giewkowym. Podczas szkolenie przeæwiczono tak¿e Kata Heian Shodan z ustaleniem tzw. "check points", czyli punktów kontrolnych w kata na które sêdziowie szczególnie bêda zwracali uwagê podczas turniejów. Warto zauwa¿yæ, ¿e wszyscy uczestnicy szkolenia prezentowali w bezpo¶rednich pojedynkach swoje kata i poddawali siê ocenie pozosta³ych kole¿anek i kolegów. Ka¿dy werdykt by³ dyskutowany i uzasadniany. Wydaje siê, ¿e taki tryb szkolenia znacznie podniesie poziom sêdziowania w konkurencji kata. Pierwszy test dla sêdziów ju¿ niebawem podczas zawodów w Krzy¿u Wlkp.
|