close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
  • polska wersja jzykowa
  • english language
  • deutsche Sprachversion

1-2013: Kurs instruktorski


Na podstawie uchwały Zarządu W.S.I.Poland o powołaniu do życia Butoku Academy of Poland zorganizowano w pierwszy kurs instruktorski 1-2013 Do udziału w kursie zgłoszono 12 kandydatów z klubów członkowskich W.S.I.Poland. Kurs instruktorski prowadzili:

  • Hiroshi Shirai /10 Dan/- Shihan
  • Zbigniew Ruta /5 Dan/-Sensei, trener karate II klasy,
  • Karolina Pytel-Ruta /4 Dan/-Sensei, trener karate II klasy

Kurs składał się z kilku części realizowanych przy okazji różnych imprez organizowanych przez nasz związek sportowy. Terminarz kursu przedstawiał się następująco:

1/ Wałcz, 15.06.2013 Hiroshi Shirai /10 Dan/ wykład inauguracyjny - rola instruktora w szkoleniu karate
2/ Niechorze, 29.06-06.07.2013 prowadzenie zajęć praktycznych, warsztaty instruktorskie
3/ Wałcz, 13-14.07.2013 Zbigniew Ruta /5 Dan/, Karolina Pytel-Ruta /4 Dan/ wykłady z różnych dziedzin
4/ Człuchów, 17-18.08.2013, Teoretyczna i praktyczna część kursu sędziowskiego

W sobotę 15 czerwca 2013 roku w sali seminaryjnej hotelu "SYDNEY" /COS OPO Walcz/ wykład inaugurujący działalność Butoku Academy of Poland wygłosił Shihan Hiroshi Shirai /10 Dan/.

     
       
       
       

W dniach 13-14.07.2013 roku w sali konferencyjnej hotelu Sydney na terenie COS OPO Walcz odbyły się zajęcia teoretyczne w ramach I kursu instruktorskiego Butoku Academy of Poland. W kursie wzięła udział 12 osobowa grupa kandydatów na instruktorów. Zajęcia prowadzili: Sensei Zbigniew Ruta /5 Dan/ i Sensei Karolina Pytel-Ruta /4 Dan/. Wykłady koncentrowały się na następującej problematyce: 

- fazy rozwojowe człowieka
- pedagogika i psychologia sportu
- tradycyjny i nowoczesny model kształcenia
- metody nauczania
- periodyzacja treningu sportowego
- kształtowanie cech psychomotorycznych
- prawo w sporcie
- zakładanie klubu /stowarzyszenia sportowego/
- gospodarka finansowa klubu
- organizacja imprez sportowych

     

 

       
       

Uczestnicy zajęć otrzymali ponadto w formie elektronicznej ponad 120 tekstów naukowych obejmujących: biochemię, statystykę, problematykę doboru i selekcji w sporcie, doskonalenia zawodowego trenera, marketingu, pedagogiki, psychologii, itp. Spora część tekstów dotyczyła takich elementów jak: dojokun, kata w karate, kumite w karate, przepisów sędziowskich WKF, ITKF, ESKA, WSI Poland, wywiadów w wielkimi Mistrzami karate, genealogii karate, itp. Cześć materiałów stanowiły absolutnie unikalne pozycje w piśmiennictwie dotyczącym karate. Podczas zajęć kandydaci na instruktorów aktywnie uczestniczyli w dyskusjach, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i uwagami z własnego doświadczenia treningowego, było także sporo pytań na które w miarę możliwości prowadzący starali się wyczerpująco odpowiedzieć.

       
 

 

 

 

W sobotę po zajęciach uczestnicy kursu instruktorskiego pojechali do Tuczna gdzie razem z zaawansowanymi zawodnikami tego klubu dali pokaz karate z okazji Dni Tuczna. W pokazie wzięło udział 21 czarnych i brązowych pasów. Pokaz składał się z dwóch części: demonstracji kata Tekki-shodan, formy Tekki-shodan Bunkai-omote oraz aplikacji kata wykonywanej w 4 osobowych zespołach. Szczególnie ten ostatni element zrobił na licznie zebranej publiczności wrażenie. Druga część pokazu to kumite zaawansowane: jiyu-ippon-enka-kumite. Również ten element demonstracji nagrodzony został brawami. Po pokazie wszyscy otrzymali poczęstunek od organizatorów w postaci posiłku i pozostali na festynie aktywnie biorąc w nim udział. Dzięki udziałowi w imprezie kursanci mogli zapoznać się z warunkami oraz techniczną stroną organizacji pokazów podczas imprez masowych a także zapoznać z problematyką marketingu sportowego oraz praktycznymi zagadnieniami PR. W niedzielę kontynuowano zajęcia wykładowe w Centralnym Ośrodku Sportu OPO w Wałczu. 

     
       

 

 

   

W dniach 17-18.08.2013 w Człuchowie odbył się kurs sędziowski World Shotokan Institute - Poland. W kursie wzięło udział 18 osób z następujących klubów członkowskich: Vilnius, Wałcz, Tuczno, Człuchów, Lubaczów. Zajęcia szkoleniowe składały się z wykładów oraz ćwiczeń w dojo. Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali materiały obowiązujące na poszczególne stopnie sędziowskie /klasa C,B,A/ opracowane przez Przewodniczącego Komisji Sędziowskiej. Kurs sędziowski w Człuchowie był także elementem kursu instruktora karate shotokan organizowanego w ramach Butoku Academy of Poland. W sobotę zajęcia rozpoczęły się od wykładów w sali seminaryjnej Zespołu Szkół Sportowych następnie po kwadransie przerwy przystąpiono do ćwiczeń praktycznych w dojo. Po przerwie obiadowej zajęcia teoretyczne odbyły się w miejscu zakwaterowania, czyli w Łodzkim Ośrodku Wypoczynkowym.

       
       

W niedzielę odbyła się kolejne sesja wykładowa oraz ćwczenia praktyczne po których przystąpiono do egzaminów teoretycznych na poszczególne klasy sędziowskie. Pomimo dość wszechstronnych pytań test został zaliczony przez wszystkich na poziomie 75-100 % co świadczy o zaangażowaniu uczestników szkolenia oraz profesjonalnym podejściu do szkolenia. Serdecznie wszystkim gratulujemy. Warunkiem zaliczenia kursu jest oprócz pozytywnego wyniku egzaminu sędziowskiego napisanie pracy instruktorskiej na zadany temat. Prace należało przedłożyć do dnia 31 lipca 2013 roku. W przypadku braków formalnych lub merytorycznych prace były odsyłane autorom do poprawek. W niektórych przypadkach wielokrotnie. Po przyjęciu i zaliczeniu wszystkich prac instruktorskich uczestnicy kursu otrzymali legitymacje instruktorskie. Wręczono je nowym instruktorom podczas ceremonii rozpoczęcia XII Pucharu Karate W.S.I.Poland , które odbył się w Człuchowie w dniach 12-13.10.2013 roku.

       

Tak oto pierwszy w historii kurs w ramach Butoku Academy of Poland dobiegł końca.