Hiroshi Shirai, 10 Dan, były Prezydent World Shotokan Institute (WSI), Dyrektor Techniczny International Traditional Karate Federation Federation (ITKF) oraz Wiceprezydent Wold Karate Shotokan Association (WKSA). Wybitny interpretator kata słynący z niezwykle mocnej techniki, kontunuujący najlepszą tradycję karate shotokan wywodzącą się z linii Gichina Funakoshi a zwłaszcza jego syna, Yoshitaki Funakoshi oraz ich uczniów Taiji Kase i Hidetaki Nishiyama.
Hiroshi Shirai urodził się 31 lipca 1937 roku w Nagasaki. Na treningi karate, którym od samego początku bez reszty się poświęcił, trafił jako student Uniwersytetu Komazawa w 1956 roku. Treningi prowadził tam Nishiyama oraz Tsujima. Bezpośrednim impulsem dzięki, któremu Hiroshi Shirai postanowił zapisać sie na zajęcia karate był film instuktażowy JKA, w którym zobaczył wielkich mistrzów karate: Masatoshi Nakayamę, Hidetaka Nishiyamę oraz Taiji Kase. Rok po rozpoczęciu treningów w 1957 roku uzyskał shodan zaś w 1959 roku nidan. W tym samym roku zwyciężył w najbardziej wówczas prestiżowych Ogólnojapońskich Akademickich Mistrzostwach Karate oraz zajął III miejsce w kumite /za T.Mikamim oraz H.Kanazawą/ w Ogólnojapońskich Mistrzostwach Karate.
W 1960 roku rozpoczął kurs mistrzowski Japan Karate Association (JKA). W 1961 roku zdobył w Ogólnojapońskich Mistrzostwach Karate II miejsce w kumite /za T.Asai i przed K.Enoedą/ oraz III miejsce w kata /za T.Mikamim oraz T.Asai/. Jednak największy sukces osiągnął w 1962 roku na deskach Tokyo Metropolitan Gymnasium, gdzie zdobył tytuł Wielkiego Mistrza wygrywając zarówno w kumite /przed K.Enoedą, Y.Yaguchi/ oraz w kata /przed T.Mikamim oraz T.Iwaizumim/. Był trzecim po Kanazawie i Mikamim zawodnikiem któremu udała sie ta trudna sztuka. W następnym roku zdobył II miejsce ustępując w finałowym kumite K.Enoedzie.
W latach 1960-1963 kończy kurs instruktorski JKA uzyskując w 1964 roku stopień 5 Dan. W 1965 roku w ramach programu międzynarodowej promocji karate, realizowanego przez JKA, razem z Taiji Kase, Hirokazu Kanazawa oraz Kenoisuke Enoeda zostaje wysłany Afryki Południowej /RPA/, Stanów Zjednoczonych oraz Europy z misją propagowania karate. Osiedla się w Mediolanie we Włoszech, gdzie mieszka po dzień dzisiejszy. W 1966 roku zakłada Włoski Związek Karate a w 1968 roku organizuje szkolenie we Włoszech z Masatoshi Nakayamą.
Kolejny stopień 6 Dan uzyskał w 1969 roku. Rok później zakłada Włoską Federację Karate Sportowego (FESIKA). W 1978 roku doprowadził do zjednoczenia dwóch włoskich federacji karate FESIKA i FIK a rok później zakłada Instytut Shotokan Italia /ISI/. Przez cały czas utrzymuje kontakty ze swoim nauczycielem i senior instruktorem w Europie Sensei Taiji Kase, który zamieszkał w Paryżu /Francja/. W 1974 roku Hiroshi Shirai uzyskał 7 Dan zaś w 1986 roku 8 Dan.
W latach osiemdziesiątych piastuje stanowisko Dyrektora Technicznego i Trenera właskiej kadry narodowej. W 1989 roku wraz z grupą swoich najstarszych uczniów i instruktorów zakłada federację karate tradycyjnego FIKTA w której pełni funkcję dyrektora technicznego. Dzięki jego wieloletniej pracy i całkowitemu poświęceniu karate zbudował federację do której należy około 500 klubów zrzeszających ponad 25 000 ćwiczących i 1000 osób funkcyjnych. W 1999 roku uzyskał 9 Dan.
W 2011 roku Sensei Hiroshi Shirai za 45 lat pracy w rozpowszechnianiu we Włoszech i na świecie karate tradycyjnego oraz kultury i duchowości japońskiej otrzymał jedno z najwyższych odznaczeń Ministra Spraw Zagranicznych Japonii. Stosowna uroczystość odbyła się w Konsulacie Japonii w Mediolanie 03.10.2011 roku. Oto relacja z tej uroczystości zamieszczona na stronie internetowej włoskiej federacji karate tradycyjnego FIKTA:
"Przyprowadziłem Was aż tutaj, teraz Wasza kolej podążać..."
3 października 2011 roku w Konsulacie Japonii w Mediolanie po 45 latach nieustannej praktyki i działalności we Włoszech i na świecie za zasługi w rozpowszechnianiu karate tradycyjnego oraz kultury i duchowości japońskiej, Sensei Hiroshi Shirai otrzymał z rąk japońskiego Konsula Generalnego we Włoszech Jego Ekscelencji Konsula Dr. Shigemi Jomori, jedno z najwyższych odznaczeń przyznawanych przez japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Tym samym został zapisany nowy rozdział w historii karate tradycyjnego, FIKTA oraz Włoskiego Instytutu Shotokan. Wydarzenie, w którym nieliczni szczęśliwcy mogli uczestniczyć z powodu braku miejsca, wzruszyło wszystkich i przepełniło ich serca radością. Wiele łez powstrzymywano z trudem po usłyszeniu zdania skierowanego do publiczności, która wypełniła salon oficjalnej siedziby Konsulatu, wypowiedzianego głosem drżącym i łamiącym się z powodu emocji: "przyprowadziłem Was aż tutaj, teraz Wasza kolej podążać..." Były to słowa wypowiedziane przez Mistrza Hiroshi Shirai, 9 Dan, naszego przewodnika, nasz autorytet i bezdyskusyjnego lidera karate tradycyjnego we Włoszech i na świecie, po otrzymaniu najwyższego odznaczenia, które japoński Minister Spraw Zagranicznych przyzanał w dniu 28.07.2011 roku.
"Mistrz Shirai wysłany do Mediolanu w 1965 r. jako instruktor karate - można przeczytać w dokumencie rozpowszechnionym przez samo Ministerstwo Spraw Zagranicznych - przebył od tego czasu całe terytorium włoskie, ucząc innych instruktorów. Poza włożeniem znaczącego wkładu w rozwój tej dyscypliny oraz wzrost liczby trenujących, których we Włoszech jest ponad 100 000, poprzez karate sprzyjał także w znacznej mierze rozpowszechnianiu japońskiej kultury i duchowości". W tym roku tylko 68 osób i 30 organizacji w Japonii i na świecie zostało wyróżnionych tym odznaczeniem, które ma na celu "docenić zasługi organizacji oraz osób indywidualnych które w szczególny sposób wyróżniają się spośród tych, które prowadzą działalność w różnych sektorach współpracy międzynarodowej oraz są zaangażowane w podtrzymywanie przyjacielskich stosunków pomiędzy Japonią i innymi narodami, jak również ukazują społeczeństwu znaczenie i wartość podobnych inicjatyw"...
To ważne wyróżnienie wręczył Mistrzowi Shirai osobiście Japoński Konsul Generalny we Włoszech Jego Ekscelencja Konsul Dr. Shigemi Jomori w poniedziałek 3 października 2011 roku przy obecności władz federacji /FIKTA/, władz instytutu /ISI/, wychowanków, rodziny, przyjaciół oraz japońskich osobistości.
Było to jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne wydarzenie, odbyte z pełnym protokołem: od przybycia gości poprzez odczytanie uzasadnienia oraz życiorysu Mistrza, także z tłumaczeniem na język japoński , co podkreśliło oficjalny charakter uroczystości, aż do wręczenia odznaczenia, toastu, wykonania zdjęć oraz poczęstunku. Wszystko w prawie magicznej atmosferze, w miejscu gdzie czas jakby się zatrzymał na długą niepowtarzalną godzinę.
Osoba Sensei Shirai została niemal uświęcona w historii włoskiego karate i to nie tylko w sercach, ale także w umysłach wszystkich trenujących. "Dziękuję za Waszą obecność - ze wstępu przemówienia Konsula Generalnego - jestem naprawdę zaszczycony wręczając to odznaczenie Mistrzowi Shirai jako dowód na to jak bardzo działalność Mistrza była znacząca w rozpowszechnianiu karate na terenie Włoch. Bardzo często uczestniczę w wydarzeniach o charakterze kulturalnym, także w pokazach sztuk walki, które nie zawsze inicjuje Mistrz, ale z pewnością to dzięki niemu karate we Włoszech jest tak skutecznie rozpowszechnione.
Dlatego właśnie Mistrzowi Hiroshi Shirai należy się głębokie uznanie ze strony Ministra Spraw Zagranicznych do którego pragnę się dołączyć, z pełnym przekonaniem, że działalność Mistrza będzie kontynuowana oraz że jego wkład w rozpowszechnianie karate we Włoszech i na świecie będzie coraz bardziej owocny. Po uroczystości odznaczenia Mistrz Shirai zapragnął najpierw w języku japońskim potem także dzięki tłumaczeniu Mistrza Shuhei Matsuyama, podziękować w pierwszej kolejności Ministrowi oraz Konsulowi Jomori, a potem także uczestnikom uroczystości: "Czterdzieści pięć lat temu zgodził się przybyć do Włoch - powiedział Mistrz Matsuyama - chciał pracować z Wami i przebyć drogę prowadzącą do rozwinięcia się karate tradycyjnego, lecz w tej chwili jest jeszcze mocniej utwierdzony co do kontynuowania i podążania dalej oraz formowania i tworzenia historii karate, jak również pozostawienia znaku w Was wszystkich i we Włoszech. Przyprowadził Was tutaj, teraz Wasza kolei podążać, on pójdzie razem z Wami"...
Prezydent FIKTA Prof. Gabriele Achilli, wręczył ze swojej strony upominek Jego Ekscelencji Konsulowi Dr. Shigemi Jomori i wyraził podziękowanie: "Jest to ogromny zaszczyt, że jesteśmy tu zgromadzeni w przepięknych wnętrzach siedziby Jego Ekscelencji Konsula Generalnego, aby uczestniczyć w uroczystości przyznania ważnego odznaczenia, które Japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych miało życzenie przyznać Mistrzowi Hiroshi Shirai. Sensei Shirai poprzez swoje dzieło propagowania karate tradycyjnego oraz kultury japońskiej, stale pogłębia swoje wielkie zaangażowanie we Włoszech i na świecie już od niemal 50 lat. Dzisiaj pisana jest bardzo ważna karta dla Włoch, dla FIKTA oraz I.S.I, która pozostanie w historii, ale przede wszystkim w sercach wszystkich nas, trenujących i sympatyków karate. Dogłębnie dziękuję ! Oss !
Wzruszenie zastąpione zostało przez uśmiechy, słowa w spojrzenia. Wyjątkowe wydarzenie w historii karate tradycyjnego, kamień milowy, który zostanie niezatarty na pergaminie wręczonym Mistrzowi Shirai a także w sercach wszystkich trenujących. Jedynie praca i poświęcenie w ciągłym poszukiwaniu perfekcji i w codziennej praktyce mogą pomóc karatece w ulepszaniu siebie samego oraz innych przekazując od siebie to co samemu się nauczyło, stale podążając drogą tradycyjnego Karate-do.
Fotografie współczesne |
|||
Hiroshi Shirai
|
Hiroshi Shirai
|
Hiroshi Shirai
|
Jodan-zuki w wykonaniu
|
Podczas finałów 43 Pucharu Międzynarodowego Pucharu Shotokan "Tzuito Kinen Taikai" ku pamięci Gichin Funakoshi , Yoshitaka Funakoshi , Masatoshi Nakayama , Taiji Kase i Hidetaka Nishiyama w Busto Arsizio we Włoszech Sensei Hiroshi Shirai otrzymał z rąk Prezydenta FIKTA Prof. Gabriele Achilli dyplom nadający mu stopień 10 Dan. Było to wydarzenie jedyne, niepowtarzalne i niezwykle emocjonujące. Po anonsie spikera przez halę przetoczyła się lawina spontanicznych oklasków publiczności a chóralne owacje kilkukrotnie przerywały ogłoszenie oficjalnego komunikatu prezydenta FIKTA i ISI Prof. Gabriele Achilli o przyznaniu Mistrzowi przez Zarząd Federacji stopnia 10 Dan za jego kunszt oraz rozpowszechniania karate tradycyjnego we Włoszech i na świecie od 1965 roku.
Prof. Gabriele Achilli wręcza Mistrzowi Shirai stopień 10 Dan, Busto Arsizio 10.12.2011
Sensei Hiroshi Shirai był wzruszony. Po odebraniu pergaminu dał się ponieść gorącej atmosferze, wiwatującej publiczności, zawodnikom, trenerom, swoim uczniom i tym wszystkim , którzy przeżywali tą nieoczekiwaną wiadomość, wzniósł do góry ramiona z dylomem w ręku i pozdrowił wszystkich zebranych. W treści dyplomu przy uzasadnieniu przyznania stopnia można m.in. przeczytać: "Po osiągnięciu najwyższej dojrzałości technicznej i duchowej w Karate-do pokazuje w naturalny sposób jak osiągać cele, które normalnie wydają się niemożliwymi do zdobycia". Oss !
Sensei Hiroshi Shirai odwiedzał Polskę kilkukrotnie. Na zaproszenie Polskiej Federacji Karate Tradycyjnego /obecnie PZKT/ prowadził zajęcia na obozie letnim w Człuchowie /1993/ oraz w dwukrotnie w Brennej /1996 i 2000/ a w latach 2008-2013 przyjeżdżał do Wałcza na zaproszenie World Shotokan Institute - Poland gdzie prowadził szkolenia dla członków swojej organizacji oraz zaproszonych gości.
Sensei Hiroshi Shirai w Wałczu, 05/06.04.2008 |
|||
Sensei Hiroshi Shirai w Wałczu, 15/16.05.2010 |
|||
Sensei Hiroshi Shirai w Wałczu, 14.05.2011 |
|||
Sensei Hiroshi Shirai w Wałczu, 16/17.06.2012 |
|||
Sensei Hiroshi Shirai w Wałczu, 15/16.06.2013 |
|||
Sensei Zbigniew Ruta /6 Dan/ ćwiczył pod kierunkiem Sensei Hiroshi Shiari w latach 2004-2013 Wcześniej również uczestniczył we wszystkich szkoleniach jakie odbyły się z Mistrzem w Polsce. W okresie 10 lat ścisłej współpracy uczestniczył sześciokrotnie w tygodniowych stażach szkoleniowych w prywatnym dojo Mistrza w Mediolanie. Ponadto brał udział w kilkudziesięciu szkoleniach krajowych i zagranicznych (Wałcz, Człuchów, Brenna, Ham, Hamburg, Braunschweig, Hannover, Insbruck, Karlsruhe, Vilshofen, Backnang, Domeggio di Cadore, Germersheim, i in.). Jak sam mówi, od Mistrza Shirai przejął, w takim stopniu w jakim było to tylko możliwe, metodykę prowadzenia zajęć, system treningu bunkai oraz program szkoleniowy, który jest jednym z najlepszych na świecie.
Domo arigato Shirai Sensei - Oss !
Rei-yu-iki (zawsze dobre zachowanie...).